Nauka języków egzotycznych postrzegana jako hobby – Portal PR - 24PR




Nauka języków egzotycznych postrzegana jako hobby

20.11.2008 Kategoria: Kariera. Autor: infopr

Osoby uczące się języków chińskiego, japońskiego lub arabskiego traktują naukę głównie jako rodzaj ciekawego hobby, wynika z ankiety przeprowadzonej wśród kursantów ESKK. W odróżnieniu od języków europejskich motyw zarobkowy nie ma tu większego znaczenia, liczą się pasja, a nawet miłość.

W przypadku języka japońskiego aż 57% ankietowanych traktuje jego poznawanie jaką pasję, 30% chce w ten sposób zgłębić mentalność mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, a jedynie co dziesiąty pytany ułatwić sobie podróżowanie. Podobnie jest z arabskim, który postrzegany jest jako hobby przez co drugiego badanego. Jednak w przypadku tego języka ważny jest także motyw turystyczny. Co trzeci kursant liczy, że znajomość arabskiego umożliwi mu porozumiewanie się podczas podróży.

Bardziej pragmatyczni są studenci zgłębiający tajniki chińskiego. Choć tu również przeważają hobbyści, których jest 46%, to jednak co piąty ankietowany poznaje język Państwa Środka by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

– ?Wcześniejsze badania motywów podejmowania nauki języków obcych przez naszych kursantów wykazały, że w przypadku języków europejskich kierują się oni głównie motywami zarobkowymi” – mówi Jerzy Gorzeń dyrektor marketingu ESKK. – ?Jednak już wtedy dała się zauważyć różnica w postrzeganiu języków egzotycznych. Dlatego przeprowadziliśmy dodatkowe badanie” – dodaje.

Aż 44% studentów uczących się bardziej popularnych języków takich jak angielski, niemiecki, włoski, hiszpański czy francuski liczy, że znajomość języka obcego zwiększy ich szanse na lepszą pracę. Co piąty badany chce poznać język by lepiej zrozumieć kulturę danego kraju. Jedynie 17 % poznaje go w celach turystycznych lub traktuje to jako hobby.

– ?Kursanci uczący się języka arabskiego to głównie pasjonaci” – mówi dr Bartłomiej Grysa pracownik arabistyki na UAM, autor kursu języka arabskiego ESKK. – ?Niektórzy z nich kontynuują tę pasję później na studiach. Są także tacy, którzy uczą się ze względu na pochodzenie, religię bądź ?sprawy sercowe’. Wśród uczących się występują najczęściej pobudki pragmatyczne: chęć zrozumienia języka podczas wyjazdu, zwykle turystycznego, do jednego z krajów arabskich, oraz porozumiewania się nim na poziomie podstawowej komunikacji. Moim zdaniem najmniej liczną grupę stanowią osoby, które arabski traktują jako klucz do podniesienia swoich kwalifikacji w medycynie, biznesie bądź pracy naukowej (np. historycy czy archeolodzy), którą chcieliby podjąć bądź już podjęli w jednym z krajów arabskich” – dodaje.

Języków egzotycznych takich jak japoński, chiński i arabski można uczyć się tylko w nielicznych, wyspecjalizowanych ośrodkach w Polsce. Poza ESKK są to głównie miejsca, gdzie można podjąć naukę na zasadzie studiów akademickich.

Adrian Łaźniewski
DotPR

Podobne wpisy:







Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.