Ruszył portal z artykułami z prasy europejskiej – Portal PR - 24PR
Ruszył portal z artykułami z prasy europejskiej

27.05.2009 Kategoria: media. Autor: infopr

Najciekawsze artykuły z 250 tytułów europejskiej i światowej prasy będzie można przeczytać w 10 językach, w tym po polsku, na finansowanym przez Komisję Europejską portalu PRESSEUROP.EU, który ruszył we wtorek.Portal tworzy konsorcjum, składające się z czterech magazynów, specjalizujących się w przedrukach tłumaczonych zagranicznych tekstów prasowych. Są to: francuski „Courrier International” (wiodący uczestnik) oraz polskie „Forum”, włoskie „Internazionale” i portugalski „Courrier Internacional”.

– My wszyscy mamy wyjątkowe doświadczenie w wyłapywaniu w światowej prasie artykułów z nowymi, intrygującymi ideami – powiedział dyrektor redakcji „Courrier International” Philipe Thureau-Dangin. Zapewnił, że 14-osobowa, mieszcząca się w Paryżu redakcja portalu ma zapewnione w kontrakcie z KE pełną niezależność w tworzeniu portalu i doborze artykułów.

Konsorcjum wygrało przetarg (3 mln euro rocznie) na utworzenie portalu, który docelowo ma umieszczać najciekawsze teksty w 23 oficjalnych językach UE, ze wszystkich państw członkowskich, a także teksty o Unii Europejskiej publikowane w USA, Japonii czy Rosji. Na początku teksty są tłumaczone na 10 języków UE: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, polski, portugalski, rumuński, holenderski i czeski.

 

Polskim człowiekiem w redakcji PRESSEUROP.EU jest Maciej Zglinicki z „Forum”, który nie tylko będzie nadzorował tłumaczenie tekstów z prasy angielskiej czy francuskiej na polski, ale ma też proponować, które teksty z polskich tytułów powinny być przetłumaczone, by mógł je przeczytać Hiszpan czy Holender.

– U nas w Polsce toczy się teraz debata o holokauście. Ale czy wiemy, czym żyje prasa hiszpańska czy francuska? Projekt PRESSEUROP.EU to spotkanie starej i nowej Europy, tak byśmy się lepiej poznali – powiedział obecny na otwarciu portalu w Brukseli dyrektor wydającego „Forum” wydawnictwa Polityka Piotr Zmelonek.

Konsorcjum za cel postawiło sobie zdobycie w ciągu 18 miesięcy 1,5 mln czytelników miesięcznie.

Teksty mają pochodzić z 250 tytułów, takich jak „Le Monde”, „Financial Times”, „The Economist”, „Washington Post”, „Corriere della Sera”, „FAZ”, „Gazeta Wyborcza” itp. Publikowane będą oczywiście tylko te objęte porozumieniem o prawach autorskich.

To pierwszy wielojęzyczny portal zawierający teksty o UE – cieszyła się komisarz ds. komunikacji Margot Wallstroem.

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.