Książka zilustrowana za pomocą fotografii otworkowej – Portal PR - 24PR
Książka zilustrowana za pomocą fotografii otworkowej

18.06.2009 Kategoria: EVENT, Fotografia. Autor: ipis

akademia_pstrykW Londynie ukazała się pierwsza w historii książka dla dzieci zilustrowana za pomocą fotografii otworkowej

Co ciekawe, w tworzeniu tej publikacji mieli swój udział Polacy. Artyści z polskiej grupy Akademia Pstryk pracowali razem z pracownikami brytyjskiej organizacji charytatywnej The Children’s Society nad projektem skierowanych do młodych wschodnioeuropejskich Romów mieszkających we wschodnio-londyńskiej dzielnicy Newham. W efekcie projektu grupa 18 Romów pochodzących z Polski i Słowacji opracowała jedną z tradycyjnych romskich opowieści, a następnie zilustrowała tę opowieść wykorzystując do tego własnoręcznie stworzone z kartonowych pudełek aparaty.

Fotografia otworkowa (camera obscura) wykorzystuje zjawisko prostoliniowego biegu światła. Tradycyjny obiektyw zastąpiony zostaje przez mała dziurkę. Do starannie wyciemnionego pudełka wpada światło przenosząc ze sobą obraz. Powstałe w pudełku zdjęcia są lekko nieostre i maja senno-oniryczny klimat.

Zilustrowana za pomocą tej nietypowej techniki fotograficznej bajka opowiada o Bumburumbum, potworze mieszkającym na strychu pewnego domu. Pewnego razu mama posyła dzieci na tenże strych po wędzącą się tam kiełbasę.

W czerwcu na ulicach Londynu książka rozdawana jest za darmo. Eventy uświetnia obecność konia i karawanu – czytelnych dla Brytyjczyków symboli kultury cygańskiej. Tak jak ilustracje do książki nie są typowe, tak i karawan nie jest jednak typowym cygańskim karawanem. Czarna skrzynka została przerobiona na wielką camerę obscurę – pierwowzór aparatu otworkowego. Publiczność ma szansę nie tylko otrzymać książkę – ale także wejść do środka tego wielkiego mobilnego aparatu fotograficznego.

www.akademiapstryk.pl

Akademia Pstryk podejmuje się nowatorskich i wartościowych społecznie działań, które udowadniają, że naprawdę można realizować wartościowe przedsięwzięcia przy minimalnym, symbolicznym nakładzie.

Akademia Pstryk zainicjowana została przez Martę Kotlarską i jej przyjaciół, którzy swój czas i energię postanowili poświęcić dzieciakom z warszawskiej Pragi. W styczniu 2006 roku odbyły się warsztaty fotograficzne połączone z wykonaniem ilustracji do znanej warszawskiej legendy „Wars i Sawa”. W projekcie Akademia Pstryk wzięło udział 11 dzieci w wieku 8-15 lat. Animatorzy Akademii Pstryk wraz z młodymi artystami zorganizowali serię wystaw wykonanych w czasie zimowych ferii prac: w Galerii Nizio na Pradze, w Galerii Intercity na Dworcu Centralnym oraz na stacjach Metra: Świętokrzyska i Wilanowska.

Latem 2006 roku zorganizowano warsztaty z fotografii otworkowej na Dworcu Centralnym: dzieci z Ogniska Praga uczyły inne dzieci robić zdjęcia metodą otworkową. Następnie przeprowadzono internetową aukcję prac powstałych podczas warsztatów, z której dochód został przeznaczony na kolejne działania w Ognisku Praga – między innymi na projekt: „Akademia Pstryk po angielsku”. We wrześniu 2006 r. na ulicy Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze w ramach III Praskich Spotkań z Kulturą Akademia Pstryk przygotowała ogólnodostępne warsztaty z fotografii otworkowej: „Jak warszawska Syrenka wybrała się w podróż na ulicę Ząbkowską.”

W najbliższe wakacje Akademia Pstryk zawita do Polski:
16 – 17 lipca – warsztaty w ramach otwartych warsztatów sztuki Warto – z dziećmi z Ogniska im. Dziadka Lisieckiego „Dudziarska” w Warszawie

13 – 14 sierpnia otwarte warsztaty sztuki Warto w Bodzętynie koło Kielc

15 – 16 sierpnia – otwarte warsztaty sztuki Warto w Radomiu

19 lipca – 7 sierpnia – warsztaty w ramach Romskiego Pstryka (Projekt Marty Kotlarskiej i Małgorzaty Mirgi-Tas) w trzech osiedlach romskich w Małopolsce

17-26 sierpnia akcja happeningowa w kontenerze morskim nad Wisłą w ramach Festiwalu Przemiany www.przemianywisly.pl Kontener ten zostanie przerobiony na ogromna kamerę otworkową i zostanie za jego pomocą wykonane zdjęcie o powierzchni 12 m2

źródło: Benefit Media Communications

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.