Anti S.A. odkrywa zabytkowe mury – Portal PR - 24PR
Anti S.A. odkrywa zabytkowe mury

03.09.2009 Kategoria: EVENT. Autor: ipis

trafAnti, wrocławska spółka zajmująca się małą architekturą odkryła podczas budowy Fontanny Czterech Kwartałów gotyckie mury, znajdujące się pod ziemią vis a vis Kaplicy Królewskiej w Gdańsku. Uroczyste otwarcie fontanny zaplanowano na niedzielę 6 września.

– Podczas wykopów prowadzonych pod stałym nadzorem archeologicznym odkryliśmy mury, które są pozostałością gotyckich ścian piwnicznych i fundamentów kamienic. Ze względu na wartość znaleziska, zaszła konieczność zmiany projektu komory technicznej fontanny, znajdującej się pod poziomem terenu – informuje Arkadiusz Rzepa, prezes Anti.

W świetle tych faktów inwestor zmienił projekt. Na jego podstawie rozebrano tylko tę część znalezionych konstrukcji, która nie przedstawiała znaczącej wartości architektonicznej, zachowując jednocześnie cenne relikty przeszłości Podziemna komora fontanny została wpasowana pomiędzy zabytkowe zabudowania, a nadziemną część projektu wykonano bez żadnych zmian.

Inwestycja nawiązuje do historii miasta i do istniejącej przed wiekami studni o tej samej nazwie, którą nosi nowo powstała konstrukcja. Studnia stała u zbiegu ulic Grobla I i Św. Ducha już w drugiej połowie XVII w. W tym właśnie miejscu przebiegał niegdyś historyczny podział Głównego Miasta na cztery kwartały: Szeroki, Wysoki, Rybacki i Kogi. Stąd wywodzi się nazwa tego obiektu. Niestety nie zachowała się żadna ilustracja zabytku, znaleziono jedynie odręczny zapisek z XVII wieku opisujący wygląd studni. Obecny projekt nie przypomina wyglądem swojego poprzednika i jest współczesnym nawiązaniem do historii tego miejsca.

Współczesna Fontanna Czterech Kwartałów składa się z czterech kwadratów, wykończonych czarnymi granitowymi płytami. Mają one symbolizować historyczny podział Głównego Miasta, a z każdego z nich emitowany będzie strumień światła w innym kolorze. Umieszczone w płytach 24 dysze, podświetlone ostrym białym blaskiem rozjaśnią pióropusze wody. Umożliwią również jej tryskanie w rozmaitych sekwencjach. Znajdujące się w środku kolorowe szyby, maja dawać efekt lśnienia światła, spowodowany falowaniem wody. Cała konstrukcja będzie umieszczona na poziomie chodnika, a strzec jej będą cztery lwy.

Specjaliści z firmy Anti w ramach projektu zrewitalizowali również ulicę Grobla I. Wymienili asfalt i stare płyty chodnikowe na różne odmiany kostki oraz płytki betonowe o kamiennej fakturze.

* * *

Anti S.A. powstała w 1991r. Siedziba firmy mieści się we Wrocławiu. Od grudnia 2008 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Anti S.A. jest jedyną spółką giełdową realizującą kompleksowo projekty małej architektury poprzez przygotowanie projektu, realizację budowy, utrzymanie aż do konserwacji. Ponadto specjalizuje się w budownictwie, architekturze zieleni, obsłudze nieruchomości oraz usługach porządkowych
Firma posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji prac budowlanych. Wykonuje wiele prac z zakresu małej architektury między innymi we Wrocławiu, Częstochowie, Grójcu, Karpaczu i Gdańsku.

źródło: EGZO GROUP

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.