Kosztowne ciepło – Portal PR - 24PR
Kosztowne ciepło

11.12.2009 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

Domicil-HausbauPrzeciętny polski dom jednorodzinny zużywa od 120 do 160 kWh/m2 energii skali roku. To prawe dwukrotnie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Najwyższy czas to zmienić.

Temat oszczędzania energii powraca nie tylko w dyskusjach prowadzonych na wysokich szczeblach czy podczas konferencji naukowych. Coraz częściej problemem tym interesują się producenci urządzeń gospodarstwa domowego, materiałów budowlanych, systemów grzewczych oraz sprzętu oświetleniowego. Rośnie też świadomość społeczna Polaków. Przed zakupem lodówki, pytamy o klasę efektywności energetycznej, wymieniamy żarówki na energooszczędne oraz zmieniamy swoje przyzwyczajenia związane np. z pozostawianiem włączonego w trybie stand – by telewizora.
Zdajemy sobie sprawę, że nasze rachunki mogą być niższe, a dodatkowo zyskuje przy tym środowisko naturalne.

Szukając sposobów na oszczędzanie energii warto brać przykład z krajów Europy Zachodniej. Spadek zużycia energii na ogrzewanie statystycznego mieszkania spada tam z roku na rok. Jest to efektem stosowania lepszych technik budowlanych coraz większej termoizolacyjności nowowznoszonych budynków. Obecnie budowane mieszkania potrzebują o 22% mniej energii na ogrzewanie niż te zbudowane do 1985 roku.
– W przypadku starych domów i mieszkań, skutecznym sposobem na mniejsze rachunki jest ich ocieplenie – podpowiada Tomasz Zembrowski z firmy Baumit
– Prawidłowo przeprowadzona izolacja ścian jest pierwszym i niezbędnym warunkiem energooszczędności budynku.

Planując ocieplenie domu, musimy dokonać wyboru materiału izolacyjnego.
Najpopularniejsze są styropian i wełna mineralna. Mają podobne właściwości izolacyjne.
Styropian jest lepszy pod względem chłonności wody. Ma znacznie mniejszą przepuszczalność i jest doskonałym izolatorem w budownictwie – zalecany zwłaszcza przy ociepleniu domków i bloków metodą lekką mokrą oraz do izolacji ścian piwnic i fundamentów. Te elementy elewacji są najbardziej narażone na wilgoć i ucieczkę ciepła.
Do ocieplania ścian zewnętrznych zwykle stosuje się styropian, i to zarówno w ścianach warstwowych, jak i przy docieplaniu budynku z zewnątrz.
Do pozostałych zastosowań (ocieplenia dachów, drewnianych stropów belkowych, ścian działowych) lepiej stosować wełnę mineralną lub szklaną.
Wełna mineralna charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, co pozwala na większą wymianę wilgoci pomiędzy wnętrzem budynku, a jego otoczeniem.
Wełna mineralna niezastąpiona jest w przypadku docieplenia budynków wysokich, lub gdy wymagana jest wysoka klasa niepalności systemu.

inplusPR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.