Region CEE online w 2009 roku – Portal PR - 24PR
Region CEE online w 2009 roku

15.01.2010 Kategoria: Badania rynkowe, INTERNET. Autor: ipis

Gemius i IAB o internecie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej
Gemius SA, lider rynku badań internetu i przez internet w Europie, we współpracy z IAB, przygotował raport „Do you CEE? Interactive Overview of Central and Eastern Europe Markets 2009”. Stanowi on kompendium wiedzy o sytuacji rynku online dla wszystkich zainteresowanych regionem Europy Środkowej i Wschodniej.

Raport oparto na wynikach flagowych badań firmy Gemius, w tym głównie badań gemiusAudience oraz gemiusTraffic. W ten sposób uzyskano aktualny obraz internetu na trzynastu rynkach regionu CEE (ang. Central and Eastern Europe) – Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii i Ukrainy. Celem ujednolicenia zawartych w nim informacji, raport został podzielony na następujące części: ogólną analizę sytuacji internetu w Europie Środkowo-Wschodniej, opisy poszczególnych rynków, jak również wykaz organizacji branżowych działających w opisywanych krajach oraz opinie ekspertów z tych rynków na temat zmian, potrzeb i oczekiwań użytkowników sieci, najnowszych trendów oraz barier w rozwoju rynku online w poszczególnych krajach.

W pierwszej części raportu znajduje się porównanie krajów regionu CEE ze względu na poziom penetracji internetu, wydatki na reklamę w sieci oraz dostęp do szerokopasmowego internetu. Jak wykazano, najwyższym stopniem penetracji internetu charakteryzuje się Estonia, gdzie internauci stanowią około 68 proc. społeczeństwa powyżej 15 roku życia. Na kolejnych miejscach znalazły się Czechy i Łotwa. Polska z wynikiem ponad 40 proc. plasuje się dopiero na dziewiątym miejscu wyprzedzając takie kraje, jak Chorwacja, Rumunia, Rosja i Ukraina. Krajem z największą w regionie CEE liczbą użytkowników sieci jest Rosja, natomiast państwo o największym procentowym wzroście liczby internautów w ciągu ostatnich trzech lat to Ukraina.

Wykres. Penetracja internetu w regionie CEE – 2006-2009

Źródło: Gemius SA, IAB, grudzień 2009, „Do you CEE? Interactive Overview of Central and Eastern Europe Markets 2009”

Druga część raportu została poświęcona kompleksowym, trzyczęściowym analizom poszczególnych rynków. Pierwszym elementem każdej z analiz jest opis głównych graczy obecnych na danym rynku, czyli witryn, portali, serwisów informacyjnych oraz serwisów społecznościowych. Dane o najpopularniejszych z nich uzyskano dzięki badaniu gemiusAudience. W dalszej części analizy każdego z państw regionu pokazano obraz internetu od strony jego użytkowników – ich profil społeczno-demograficzny oraz aktywność w sieci. Trzecią część analiz stanowią dane dotyczące narzędzi, jakimi posługują się internauci na danym rynku w trakcie surfowania w sieci. Rankingi najpopularniejszych przeglądarek, systemów operacyjnych, wyszukiwarek oraz rozdzielczości ekranów monitorów pozyskano z badania gemiusTraffic.

Ostatnie, końcowe części raportu zawierają wyszczególnienie organizacji branżowych prowadzących działalność w opisanych we wcześniejszej części krajach oraz wypowiedzi ekspertów z tych rynków. Komentarze przedstawicieli takich podmiotów z branży internetowej jak m.in. Nasza-Klasa, Ipsos Media, Google czy Ad.Net dopełniają obraz internetu w regionie CEE w 2009 roku, jak i pokazują zmiany
i trendy, jakich możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości.

Wspólne dzieło IAB i Gemius, raport „Do you CEE? Interactive Overview of Central and Eastern Europe Markets 2009”, można pobrać ze strony trzeciej edycji konferencji dotyczącej internetu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej – Internet CEE – www.internetcee.com.

Gemius SA – międzynarodowa firma badawcza, lider i prekursor w dziedzinie badań internetu i przez internet w Europie. Firma oferuje profesjonalne rozwiązania badawcze, usługi analityczne i doradcze, od badań typu site-centric i user-centric, po zaawansowane technologicznie narzędzia do badania zachowania internautów na witrynach (gemiusTraffic), ich profilu społeczno-demograficznego (gemiusProfile), jakości dostępu do serwisów WWW (gemiusUsability) czy też skuteczności prowadzonych w internecie kampanii reklamowych (gemiusEffect). Gemius realizuje również badania na zlecony przez klientów temat (gemiusAdHoc i GO96). W blisko połowie państw europejskich Gemius wyznacza standard pomiaru oglądalności witryn i aplikacji internetowych (gemiusAudience, badanie w Polsce funkcjonujące pod nazwą Megapanel PBI/Gemius).

Gemius, założony w Polsce w 1999 roku, prowadzi działalność w 21 krajach Europy, Azji i Bliskiego Wschodu.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.