Debata „Polska i Unia po Lizbonie. Europa państw czy państwo Europa?” – Portal PR - 24PR
Debata „Polska i Unia po Lizbonie. Europa państw czy państwo Europa?”

04.02.2010 Kategoria: EVENT. Autor: ipis

W czwartek 28 stycznia na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata Polska i Unia po Lizbonie. Europa państw czy państwo Europa?. Spotkanie zainaugurowało cykl debat POLSKA – UNIA 2010 przygotowywany przez zespół europejski Fundacji Republikańskiej. Patronat nad spotkaniem objęło przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Spotkanie otworzyli: opiekun naukowy KN Utriusque Iuris ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier, Szymon Ruman, szef zespołu europejskiego Fundacji Republikańskiej oraz Piotr Womela, przedstawiciel Fundacji Konrada Adenauera.

W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez red. Andrzeja Godlewskiego z Polska The Times uczestniczyli Bogusław Sonik (poseł do Parlamentu Europejskiego – Platforma Obywatelska), Konrad Szymański (poseł do Parlamentu Europejskiego – Prawo i Sprawiedliwość) oraz Jarosław Sellin (poseł na Sejm – Polska Plus).

Goście panelu dyskutowali między innymi na temat nowych władz Unii Europejskiej, roli parlamentów krajowych w procesach decyzyjnych w UE po przyjęciu Traktatu Lizbońskiego oraz perspektyw europejskiej solidarności energetycznej. Prelegenci byli zgodni, że Traktat Lizboński nie zdoła przekształcić Unii Europejskiej w jednolite państwo. W czasie spotkania nie uciekano także od problematyki bieżącej. Redaktor Godlewski otworzył dyskusję pytaniem, czy Donald Tusk rezygnuje z ubiegania się o prezydenturę w Polsce, by zostać prezydentem Unii Europejskiej.

Po serii krótkich wystąpień wprowadzających ze strony parlamentarzystów odbyła się dyskusja z udziałem publiczności. Wśród gości dyskusji byli między innymi eksperci państwowych ośrodków analitycznych, publicyści i studenci. Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem i kontynuacją rozmów w kuluarach.

Głównym organizatorem debat POLSKA-UNIA 2010 jest zespół europejski Fundacji Republikańskiej. Organizowane są we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera oraz uniwersyteckimi kołami naukowymi. Projekt ma na celu zainicjowanie merytorycznej dyskusji na tematy europejskie wśród polityków polskiej centroprawicy.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.