Comarch i Bank Pekao SA stawiają na biometrykę – Portal PR - 24PR
Comarch i Bank Pekao SA stawiają na biometrykę

18.06.2010 Kategoria: bankowość, Systemy IT, Technologie. Autor: Comarch Finanse

Sukcesem zakończyło się wdrożenie mechanizmów biometrycznych Comarch w Banku Pekao SA. Dzięki wdrożeniu użytkownicy internetowej platformy transakcyjnej banku mogą na podstawie odcisków palców logować się do systemu i autoryzować zlecenia. W projekcie wykorzystano nowe karty Comarch SmartCard Bio wyposażone w aplety biometryczne oraz czytniki kart i czytniki odcisku palca zintegrowane w jednym małym urządzeniu.

Koncepcja wykorzystania biometrii w bankowości elektronicznej opiera się na wykorzystaniu odcisku palca, jako elementu zabezpieczającego dostęp do klucza prywatnego przechowywanego na karcie kryptograficznej (odpowiednik PIN-u do karty). Odcisk palca zabezpiecza dostęp do całej zawartości karty kryptograficznej niezależnie od liczby kluczy przechowywanych na karcie. Dostępne są trzy opcje dostępu do klucza prywatnego – poprzez odcisk palca użytkownika, PIN użytkownika oraz kombinację odcisku palca i PIN-u użytkownika. Wybór jednej z powyższych opcji jest możliwy z poziomu systemu bankowości internetowej.

– Użycie kart kryptograficznych jest polecanym rozwiązaniem z uwagi na fakt, ze jest to silna metoda uwierzytelnienia i autoryzacji, która wykorzystuje podpis elektroniczny. Zdecydowaliśmy się na połączenie naszych kart kryptograficznych z mechanizmem biometrycznym, aby ułatwić posiadaczom posługiwanie się nimi. Użytkownik nie musi pamiętać PIN-u do karty, gdyż nie ma potrzeby wprowadzania go za każdym razem, gdy loguje się do systemu czy autoryzuje transakcję. Wystarczy, że użyje swojego palca, który odblokuje dostęp do karty – wyjaśnia Tomasz Śnieżyński, Dyrektor Konsultingu Bezpieczeństwa IT w Comarch SA. – Naszym priorytetem jest dostarczanie rozwiązań łatwych w obsłudze dla każdego użytkownika – dodaje.

Metoda biometryczna logowania i autoryzacji transakcji w serwisie internetowym bankowości korporacyjnej Pekao SA została doceniona przez Kapitułę V Kongresu Gospodarki Elektronicznej, w konkursie Projekt Roku. Celem organizatorów konkursu było wyróżnienie instytucji i osób, których działalność przyczynia się do rozwoju gospodarki elektronicznej i społeczeństwa informatycznego w Polsce.

– Nowoczesna bankowość transakcyjna w dużej mierze opiera się na innowacjach. Zawsze staramy się być o krok przed konkurencją i jako pierwsi dostarczać naszym Klientom najlepsze, nowoczesne i bezpieczne rozwiązania. Postawiliśmy na możliwość autoryzacji zleceń w systemie PekaoBIZNES24 właśnie przy użyciu czytników odcisków palców. Dzięki zintegrowanej karcie Comarch SmartCard Bio Klienci Banku Pekao SA jako pierwsi w Polsce mają możliwość korzystania z biometrycznego sposobu logowania i autoryzacji transakcji w bankowości internetowej dla korporacji – podkreśla Piotr Dusza, Dyrektor Biura e-Channels w Banku Pekao SA.

Więcej informacji o Comarch SmartCard Bio >>
www.finanse.comarch.pl

Podobne wpisy:

Tagi: , , , , , , ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.