Auta bez krat – i co dalej? – Portal PR - 24PR




Auta bez krat – i co dalej?

25.11.2010 Kategoria: MOTO, PRAWO. Autor: biuro prasowe

Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia nie będzie można odliczać całego VAT od tzw. samochodów z kratką.

Rada Unii Europejskiej wydała zgodę na czasowe ograniczenie prawa do odliczania VAT od aut z tzw. kratką, wychodząc tym samym naprzeciw wnioskowi Polski.  Polski rząd kierując wniosek do Rady UE, opierał się na stwierdzeniu, że w polskich przepisach podatkowych stosowane jest ograniczenie w zakresie odliczania VAT, ale dotyczy ono jedynie samochodów osobowych. Tymczasem konstrukcja niektórych pojazdów silnikowych innych niż pojazdy osobowe umożliwia ich wykorzystanie zarówno do celów prywatnych, jak i prowadzonej działalności.

Według przepisów, podatnik używając do celów prywatnych samochód, przy zakupie  którego odliczył całość lub część podatku, powinien ponieść koszt tego wykorzystania (poprzez stosowną korektę podatku naliczonego). Rzeczywistość pokazuje jednak, że z reguły nikt tego nie robi.  Aby uszczelnić system i zniwelować martwe przepisy, podjęto decyzję o tymczasowym ograniczeniu prawa do odliczania VAT od pojazdów innych niż ciężarowe.

Jeżeli projektowane przepisy wejdą w życie zgodnie z planem – to w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony odliczeniu podlegać będzie „jedynie” 60% podatku należnego z tytułu zakupu, przywozu, wynajmu lub leasingu, nie więcej jednak niż 6 tys. zł.

Co ważne, ograniczenie to nie ma zastosowania do pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi – na dzień poprzedzający dzień wejścia w życie omawianej ustawy – prawo do odliczenia VAT od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy i do których nie miał zastosowania art. 86 ust. 7 ustawy o VAT. Warunkiem jest jednak, aby dotyczyło to:

§  umowy zawartej przed dniem wejścia w życie omawianej ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie tej ustawy oraz

§  pod warunkiem że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011 r.

Natomiast w odniesieniu do samochodów ciężarowych oraz samochodów specjalnych wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT (od nowego roku będzie to prawdopodobnie przepis art. 86a ust. 2 znowelizowanej ustawy o VAT),  przepisy pozostają w niezmienionym kształcie i podatnicy będą mogli odliczyć cały VAT wynikający z zakupu czy leasingu takiego pojazdu.

Na podstawie „Serwis podatkowy VAT”, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Źródło: 4Effect

Podobne wpisy:

Tagi: ,







Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.