Jak skorzystać z Active.photo – krok po kroku – Portal PR - 24PR
Jak skorzystać z Active.photo – krok po kroku

29.12.2010 Kategoria: INNE. Autor: nazwa.pl

Active.photo to kolejna z darmowych aplikacji, z której korzystać mogą wszyscy użytkownicy serwerów z serii Active w nazwa.pl. Poniższy instruktarz przedstawia, w jaki sposób efektywnie jej używać.

Słowem wstępu

Active.photo jest bezpłatną aplikacją służącą do tworzenia galerii internetowych. Za pomocą intuicyjnego interfejsu pozwala na sprawne dodawanie nowych albumów, edytowanie tagów i modyfikowanie plików (m.in. zmianę wielkości zdjęć) oraz dodawanie komentarzy. Active.photo przeznaczony jest zarówno dla firm, które chcą pokazać zdjęcia swoich projektów, jak i dla osób fizycznych, które w łaty sposób chcą się podzielić zdjęciami ze znajomymi.

Do podstawowych funkcji programu Active.photo zaliczyć można: tworzenie albumów zdjęć, możliwość wgrywania archiwów zdjęć w formacie ZIP, obsługę kanałów RSS, tworzenie i edycję tagów, komentarzy oraz wybór motywów graficznych.

Jak zacząć korzystać z Active.photo?

Korzystanie z Active.photo wymaga wcześniejszej aktywacji usługi (na jednym serwerze można aktywować jedną galerię). Odbywa się to z poziomu Panelu Klienta. W tym celu należy w zakładce „Twoje serwery” wybrać identyfikator serwera, klikając na niego. W szczegółach serwera dostępny jest przycisk [Zamów usługę dodatkową]. Spośród dostępnych opcji należy zaznaczyć Active.photo. Następnym krokiem jest akceptacja regulaminu usługi oraz kliknięcie przycisku [Zatwierdź]. Usługa Active.photo może być również aktywowana podczas zamawiania hostingu.

Po zamówieniu aplikacji na adres kontaktowy podany w Panelu Klienta, wysyłana jest automatycznie wiadomość e-mail. Zawiera ona instrukcję dalszego postępowania oraz dane umożliwiające zalogowanie się pierwszy raz do Active.photo (m.in. tymczasowe hasło). Logowanie odbywa się na stronie http://galeria.nazwa.pl. Użytkownik musi wprowadzić swój login (identyfikator serwera – dla serwera „twojanazwa.nazwa.pl” jest to „twojanazwa”) oraz hasło, które dostał drogą mailową.

Po pierwszym logowaniu koniecznie należy zmienić hasło. Aby tego dokonać wystarczy zalogować się do Panelu Klienta na nazwa.pl i kliknąć w link [Zmiana haseł]. Następnie z listy należy wybrać zakładkę Active.photo i w formularzu wprowadzić następujące dane:

– wybrać serwer, na którym została aktywowana usługa Active.photo,

– podać hasło do Panelu Klienta (w celu autoryzacji),

– wprowadzić wybrane nowe hasło,

– ponownie podać nowe hasło (w celu wykluczenia błędów).

Po uzupełnieniu wszystkich pól formularza, wystarczy kliknąć w przycisk [Zatwierdź]. Zmiana zostanie potwierdzona w wiadomości przesłanej na kontaktowy adres e-mail.

Bardzo istotną funkcją jest także możliwość przekierowania domeny bezpośrednio na galerię Active.photo. Można zrobić to na 2 sposoby. Na stronie konfiguracji domeny w Panelu Klienta na nazwa.pl, w zakładce „Przekierowanie na serwer w NetArt” wybrać adres galerii. Proces ten przeprowadzić można również w Panelu Active.admin, w szczegółach konfiguracji domeny, dzięki możliwości wyboru wskazania domeny na galerię Active.photo.

Tworzenie albumów ze zdjęciami

Główną funkcją aplikacji Active.photo jest tworzenie albumów, w których następnie zamieszczane są zdjęcia. Można to zrobić na dwa sposoby – z zakładki „Albumy” bądź „Dodaj” w panelu administracyjnym galerii.
Aby dodać album z poziomu zakładki „Albumy” należy kliknąć w przycisk [Nowy album]. Następnie w nowo otwartym oknie, system poprosi o podanie nazwy nowego albumu. Po jej wprowadzeniu całość operacji wystarczy już tylko zatwierdzić przyciskiem [OK]. Album zostanie utworzony, jednak nie będzie zawierał żadnych zdjęć. Natomiast w przypadku użycia drugiego sposobu, tj. poprzez zakładkę „Dodaj”, po kliknięciu w nią w polu „Tytuł”, należy wprowadzić nazwę swojego albumu. Po dodaniu plików, album zostanie utworzony automatycznie i będzie zawierał wybrane wcześniej zdjęcia.

Dodawanie zdjęć i tagowanie

Po utworzeniu albumów można przystąpić do dodawania zdjęć. Aby dodać nowe zdjęcia do już istniejących albumów, w zakładce „Dodaj”, na rozwijanej liście „Importuj do”, należy zaznaczyć album, do którego zdjęcia mają zostać przypisane. Następnie, klikając w przycisk [Dodaj pliki], możliwe jest dodanie zdjęć z komputera lokalnego. Wybrane zdjęcia zostaną dodane do albumu, gdy proces zostanie zatwierdzony przyciskiem [Wyślij]. Active.photo pozwala również na dodawanie zdjęć z poziomu galerii – jedyny wymóg to bycie do niej zalogowanym. W trakcie przeglądania zdjęć w albumie, należy kliknąć w przycisk [Dodaj zdjęcie do albumu], a następnie wybrać zdjęcia i zatwierdzić wybór. Zdjęcia automatycznie pojawią się w przeglądanym albumie.

Funkcje Active.photo pozwalają również na tzw. tagowanie. Tagi to słowa kluczowe, pozwalające na kategoryzowanie albumów i zdjęć pod jednym, wspólnym wyrażeniem. Dla danego zdjęcia można dodać wiele określających je tagów, np. „projekty” i „biznes”. Tworzenie tagów jest przydatne podczas  korzystania z wyszukiwarki zdjęć i albumów. Aby utworzyć tagi należy w kolumnie „Nowe tagi” znajdującej się w zakładce „Tagi”, wpisać nazwy wybranych tagów, zatwierdzając wybór przyciskiem [Dodaj tagi]. Warto również zwrócić uwagę, iż zalogowany użytkownik może dodawać tagi podczas przeglądania galerii, przy wybranym zdjęciu. W tym wypadku umiejscowienie pola umożliwiającego dodanie tagów jest zależne od wybranego motywu.

Administracja komentarzami

Zarządzanie komentarzami jest dostępne w panelu administracyjnym Active.photo, z poziomu zakładki „Komentarze”. Aby dokonać zmiany treści danego komentarza, wystarczy kliknąć w ikonę ołówka, po czym program automatycznie przenosi użytkownika do edycji treści komentarza. Po dokonaniu zmian należy pamiętać o potwierdzeniu ich przyciskiem [Zapisz]. Natomiast, aby usunąć dany komentarz wystarczy zaznaczyć odpowiednią ikonę „usuń”, obok komentarza.

Zarządzenie filtrem antyspamowym, w przypadku komentarzy do zdjęć pozwala ograniczyć niechciane wpisy, zawierające zdefiniowane przez użytkownika słowa z „czarnej listy”. Aby dostosować filtr, w zakładce „Zaawansowane”, w sekcji [komentarze] należy aktywować filtr antyspamowy. Następnie, w odpowiednim polu wystarczy wpisać po przecinku, słowa których zawartość w komentarzu będzie oznaczała spam. Program pozwala także na zdefiniowanie adresów IP, z których komentowanie będzie automatycznie blokowane. Natomiast opcja „Tolerancja” przekazuje wszystkie komentarze do wcześniejszej moderacji. Istotną funkcją jest również możliwość zablokowania komentarzy konkretnego zdjęcia bądź całego albumu.

Pozostałe opcje

Galeria Active.photo umożliwia wybór kilku motywów graficznych tak, by można było ją przystosować do indywidualnych gustów. Aby zmienić aktywny motyw, w zakładce „Motywy” – obok danego motywu, należy kliknąć w przycisk [Aktywuj]. Wybrany wtedy motyw zostanie automatycznie włączony.

W galerii zdjęć w programie Active.photo, istnieje również możliwość szczegółowego ustawienia wyglądu wyświetlanych obrazów. Dostosowanie wyglądu zdjęć, odbywa się w zakładce „Zaawansowane”, w sekcji „obraz”. W sekcji tej można m.in. dostosować kompresję zdjęć, sortować obrazy oraz ustawić ochronę przed kopiowaniem zdjęć.

Active.photo pozwala także na ochronę wybranych albumów za pomocą hasła dostępowego. Zdefiniować je można w zakładce „Albumy”. Po wybraniu nazwę danego albumu na nowej stronie należy kliknąć w przycisk [Hasło albumu] – rozwiną się nowe pola do uzupełnienia. W pierwszym z nich konieczne jest wpisanie nazwy użytkownika, którą będzie trzeba podać aby uzyskać dostęp do albumu. W kolejnym polu należy podać wybrane hasło, po czym wpisać je powtórnie w trzecim polu.

Active.photo jest idealnym rozwiązaniem dla firm, których ważnym elementem działalności w Internecie jest ekspozycja wykonanych projektów czy zdjęć. Każdy kto chciałby skorzystać z możliwości programu powinien odwiedzić serwis nazwa.pl i zamówić serwer Active. Dzięki półrocznemu darmowemu okresowi testowemu serwera, sprawdzenie przydatności tego programu dla potrzeb firmy nie stanowi żadnej trudności.

Kilka słów o: NetArt istnieje od 1997 roku zapewniając kompleksową obsługę Klientów w zakresie rejestracji oraz pośrednictwa sprzedaży domen internetowych, hostingu, a także tworzenia Stron WWW. Liczba 500 tys. obsługiwanych domen daje firmie NetArt niekwestionowaną pozycję lidera polskiego rynku rejestracji domen i usług hostingowych. Przekłada się to na około 30 % udział w rynku komercyjnych usług internetowych w Polsce i ponad milion obsługiwanych Klientów. Najwyższa jakość obsługi klienta potwierdzona została nadaniem NetArt Godła „Firma Przyjazna Klientowi”.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.