Dom wybuduj… przez internet – Portal PR - 24PR
Dom wybuduj… przez internet

19.04.2011 Kategoria: Budownictwo. Autor: admin

Internet może znacznie ułatwić budowę i remont domu. W sieci coraz częściej pojawiają się rozwiązania i aplikacje, dzięki którym znalezienie fachowców czy zakup materiałów można załatwić nie wychodząc z domu. To oszczędza mnóstwo czasu, a przede wszystkim – pieniędzy.

 Etap I: Projekt domu

Zakup projektu domu przez internet nie jest już żadnym problemem. W sieci znaleźć można ich mnóstwo. Specjalne sklepy internetowe, takie jak np. PraktyczneProjekty.pl umożliwiają zakup gotowych projektów według konkretnych parametrów – powierzchni, liczby kondygnacji, typu działki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości firmy oferujące tego typu rozwiązania najczęściej udzielają porady mailowo lub telefonicznie. Często na zakupie projektu się nie kończy – wiele biur projektowych oprócz sprzedaży przez internet oferuje dodatkowe usługi, na przykład pomoc w uzyskaniu kredytu czy załatwieniu formalności.

Etap II: Wybór fachowców

 Ekipę budowlaną również bez problemów można znaleźć przez internet. Dziś już prawie każda firma posiada własną stronę internetową, wiele z nich reklamuje się też na portalach budowlanych czy ogłoszeniowych. Jeśli jednak nie mamy czasu na długie poszukiwania, można spróbować poszukać ekipy poprzez dodanie zlecenia budowlanego. Zlecenie budowlane to nic innego, jak ogłoszenie inwestora szukającego ekipy do wykonania konkretnych prac budowlanych.

– Tego typu rozwiązanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla obu stron – mówi Sławomir Kuziel z portalu Budujesz-Kupujesz.pl, posiadającego zlecenia i przetargi budowlane w jednym miejscu. – Z jednej strony inwestor nie musi sam przeglądać sieci w poszukiwaniu dobrych ekip budowlanych – otrzymuje bowiem konkretne oferty, dopasowane do swoich aktualnych potrzeb i oczekiwań. Z drugiej strony wykonawcy śledząc systematycznie zlecenia otrzymują od razu informację, kto jest zainteresowany usługami i mogą odpowiadać na zapytania bez konieczności szukania na własną rękę.

Etap III: Zakup materiałów budowlanych

 „W internecie można kupić wszystko” – ta maksyma prawdziwa jest również w przypadku materiałów budowlanych czy wykończeniowych. W sieci istnieje co najmniej kilkanaście sklepów, umożliwiających zakup w zasadzie wszystkiego, co jest nam potrzebne do budowy własnego mieszkania – od cegły po ubrania robocze. Co ciekawe, w sieci pojawiają się również porównywarki materiałów budowlanych, umożliwiające inwestorom zakup materiałów po najlepszej cenie.

– Zakup materiałów budowlanych przez internet ma jedną, podstawową zaletę – nie ogranicza nas w żaden sposób ani miejsce, ani czas – mówi Marcin Górski z portalu BUDTRADE.pl, porównywarki cen i pasażu materiałów budowlanych w jednym. – Możemy wybrać produkty o dowolnej porze, dowolnego dnia, bez wychodzenia z domu. Jeśli mamy jeszcze dodatkowo możliwość porównania cen od różnych dostawców z różnych miast i województw, wtedy korzyść jest podwójna. Ceny materiałów budowlanych bardzo często różnią się w zależności od firmy, sklepu czy miejscowości – często nawet o kilkanaście procent. Kupując w sieci, porównując ze sobą produkty, możemy znaleźć najatrakcyjniejsze z nich bez większego wysiłku.

Etap IV: Śledzenie postępów w budowie

Szybkie łącza i stały dostęp do sieci pozwoliły budującym mieć również pełną kontrolę nad tym, co dzieje się na placu budowy. Dzięki specjalnym programom inwestorzy mogą przez przeglądarkę na bieżąco monitorować postępy w budowie. Monitoring może odbywać się poprzez dokumentację fotograficzną i regularne wpisy w elektronicznym dzienniku budowy, a nawet poprzez ustawienie kamery na placu budowy.

– Każdy klient otrzymuje indywidualny login i hasło, dzięki któremu może zalogować się do systemu – tłumaczy Piotr Góralczyk z firmy budowlanej RISER Sp. z o.o., która swoim klientom oferuje usługę monitoringu budowy online. – Po zalogowaniu może obejrzeć m.in.: podstawowe informacje o budowanym domu, projekcie, zobaczyć wizualizacje graficzne oraz dowiedzieć się o aktualnym, procentowym postępie w budowie. Jest także harmonogram prac oraz dziennik budowy, w którym regularnie zamieszczane są wpisy na temat tego, jak przebiega budowa – wraz ze zdjęciami. Dodatkowo aplikacja umożliwia pobranie najważniejszych dokumentów, umów, specyfikacji i innych plików. Dzięki temu klient ma zawsze stałą kontrolę nad tym, co dzieje się z jego inwestycją, w zasadzie z każdego miejsca na świecie.

Etap V: Wykończenie domu lub mieszkania

 Gdy wymarzony dom lub mieszkanie będzie już gotowe, można zabrać się za jego urządzanie. Tu również możemy zajrzeć do internetu – chociażby po to, żeby kupić ciekawe meble czy dodatki. W sieci znaleźć można również wiele programów, umożliwiających wykonanie samodzielnego projektu poszczególnych wnętrz – od profesjonalnych po bezpłatne, oferowane np. przez sklepy IKEA.  Jeśli nie do końca wiemy, jak chcemy urządzić wnętrze i potrzebujemy porady, można skorzystać np. z bezpłatnego doradztwa w sklepie e-lotari.pl, gdzie na czacie profesjonalny dekorator podpowie, jak stylowo urządzić dom lub mieszkanie.

Ministerstwo Gospodarki chce ułatwić budowę przez internet

Być może wkrótce przez internet również załatwimy też wiele formalności związanych z budową. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje bowiem projekt, dzięki któremu będzie można np.: drogą elektroniczną powiadomić organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu budowy i rozpoczęciu użytkowania obiektu, kierownik budowy będzie mógł zawiadomić inwestora o wstrzymaniu budowy, a inwestor – odpowiednie organy o zmianie kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego lub projektanta sprawującego nadzór autorski.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.