Czy warto zostać studentem logistyki? – Portal PR - 24PR
Czy warto zostać studentem logistyki?

27.05.2011 Kategoria: Kariera. Autor: admin

To on usprawnia pracę magazynu, ustala rozkład jazdy autobusów, sprawia, że przesłana paczka dociera do odbiorcy na czas. Specjalista do spraw logistyki to profesja wymagająca doskonałej organizacji i umiejętności logicznego myślenia, ale potrafiąca też dać dużo satysfakcji. Co więcej, jest dziś jednym z najbardziej przyszłościowych zawodów.

Fot. STILL Praca operatora na wózku RX 20

Wysokie zarobki, duże perspektywy zatrudnienia a może zgodny z zainteresowaniami program nauczania? Motywacje młodych ludzi do podjęcia określonego kierunku studiów bywają różnorodne. Zdaniem ekspertów rynku pracy, licealiści podejmują decyzje o swojej przyszłości, mając niewystarczającą wiedzę o bieżących tendencjach i zapotrzebowaniu pracodawców. Pod względem liczby chętnych na jedno miejsce triumfują kierunki humanistyczne: prawo, dziennikarstwo czy psychologia. Tymczasem rosnący popyt na specjalistów w dziedzinach ścisłych sprawia, że absolwenci wydziałów technicznych są rozchwytywani na rynku pracy. Przyjrzyjmy się zatem, jakie perspektywy niesie za sobą jeden z cieszących się największym zainteresowaniem kierunków w ostatnim czasie.

Logistyk, czyli kto?
Termin logistyka oznacza planowanie, realizowanie i zarządzanie przepływem towarów. W tym obszernym pojęciu mieści się zarówno osoba zarządzająca składowaniem towarów w magazynie, pracująca w transporcie czy koordynowaniu produkcji. Po zakończonych studiach absolwent może podjąć pracę w przedsiębiorstwie produkcyjnym dowolnej branży, firmie logistycznej, doradczej, jednostkach gospodarczych i administracyjnych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby prowadził własną działalność. Możliwości pracy po tym kierunku są bardzo szerokie zwłaszcza, że absolwenci nie mogą narzekać na brak zainteresowania pracodawców. Według danych serwisu Pracuj.pl liczba ofert w działach logistyki, spedycji i transportu w I kwartale 2010 roku wyniosła ponad 2,5 tys., a więc wzrosła o 58% w porównaniu do 2009 roku.

Specjalistę zatrudnię od zaraz

Szczypta zaradności, odrobina kreatywności i duża dawka zmysłu analitycznego – to przepis na idealnego przyszłego pracownika branży logistycznej. Jednak zdaniem praktyków, wszystkiego można się nauczyć podczas studiów i odbywanych staży. Aby odnaleźć się na rynku zawodowym, niezbędna jest także doskonała znajomość programów informatycznych oraz języków obcych, ponieważ większość dużych firm to środowiska międzynarodowe. – W branży logistycznej obserwujemy ożywienie, więc popyt na wykwalifikowanych pracowników stale rośnie – mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL, wiodącego dostawcy inteligentnego sterowania logistyki wewnętrznej – Specjaliści do spraw transportu i magazynowania są niezbędni zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w hurtowniach, sklepach czy urzędach. Odzwierciedleniem zainteresowania pracodawców są stosunkowo wysokie zarobki w tej branży. Dla przykładu, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2010 roku mediana wynagrodzeń kierowników działu logistyki wynosiła 10 646 zł brutto.

Zdobyć wykształcenie

 Studia logistyczne można podjąć zarówno na politechnice, uniwersytecie, uczelni ekonomicznej i niepaństwowej. Dobrą renomą cieszą się wyższe szkoły zawodowe specjalizujące się w nauczaniu logistyki. Przykładowo, w 2010 roku mury Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu opuściło 563 licencjatów i 424 magistrów. Studenci podczas nauki muszą zmierzyć się z takimi przedmiotami jak podstawy logistyki, rachunkowości, marketing, prawo pracy czy logika. Mimo, że zdaniem samych zainteresowanych przedmioty ścisłe wymagają systematyczności i zaangażowania, nie potrzebne są specjalne zdolności matematyczne. W tej branży liczy się przede wszystkim zorganizowanie i otwarty umysł na wyzwania.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.