Ból brzucha – nie zawsze szkolna wymówka – Portal PR - 24PR
Ból brzucha – nie zawsze szkolna wymówka

01.07.2011 Kategoria: zdrowie. Autor: admin

Przyczyn bólu brzucha może być wiele, stąd są one często trudne do ustalenia. Najczęściej spotykane czynniki wywołujące bóle brzucha to błędy żywieniowe, w tym spożywanie pokarmu w pośpiechu i zbyt mała ilość błonnika w diecie. W przypadku dzieci głównymi przyczynami bólu brzucha jest stres oraz niewłaściwa dieta – potrawy ciężkostrawne, ale też „fast foody”, chipsy, nadmiar słodyczy.

Ból brzucha u nastolatków niezwykle często ma podłoże emocjonalne. Dorastający człowiek miewa poczucie bycia innym, gorszym od kolegów, boi się braku akceptacji rówieśników. Dodatkowymi czynnikami stresującymi jest obawa przed szkolnymi sprawdzianami, strach przed nauczycielem lub jego spotkaniem z rodzicami.

Zdaniem wielu pediatrów układ pokarmowy, a szczególnie żołądek i jelita, najszybciej reagują na stresy młodych ludzi. Bóle skurczowe związane ze zbyt napiętymi partiami mięśniówki często, po wykluczeniu schorzeń o charakterze organicznym oraz nocne moczenie się są sygnałem trudnej sytuacji w jakiej znajduje się nasze dziecko.

Niestety nie wszyscy wyrastają z bólu brzucha na tle nerwowym. Często w życiu dorosłym reagujemy na stres „ zajadaniem stresu”, czyli uczuciem ssania w żołądku w ciężkiej sytuacji lub wręcz przeciwnie – tracimy apetyt mając wrażenie zaciśniętego żołądka. Często przyczyną bolesnych skurczów żołądka (części żołądka tzw. trzonu żołądka) jest spożywanie pokarmu w pośpiechu, głodzenie się jak również spożywanie zbyt obfitych posiłków. Ważne jest również regularne spożywanie posiłków, gdyż rozciąganie ścian ściśniętego po wielogodzinnym poście żołądka może wywołać ból.

Nadmierna wrażliwość na rozciąganie ścian żołądka przez pokarm, uzależniona od bardzo indywidualnych cech danej osoby, może powodować odczuwanie bólu żołądka, uczucia pełności, mimo, że zjedzona porcja pokarmu była bardzo mała.

Niektóre leki roślinne jak np. Iberogast zmniejszają nadwrażliwość na ból, dzięki czemu zmniejsza się odczuwanie bólu. Ponadto zawarte w nim ekstrakty roślinne ułatwiają i regulują transport pokarmu w prawidłowym kierunku w odpowiednim czasie w całym przewodzie pokarmowym. Działa rozkurczowo na zbyt napięte (w wyniku stresu lub zbyt szybkiego jedzenia mięśnie) żołądka i jelit. Iberogast to lek, który od lat znajduje się na pierwszym miejscu w Niemczech w kategorii leków na dolegliwości przewodu pokarmowego, a sukces swój zawdzięcza wyjątkowemu połączeniu ekstraktów roślinnych w tym wyciągu z Iberis Amara.

Iberogast to roślinny lek bez recepty, który przynosi szybką ulgę w bólach i skurczach żołądka, niestrawności, uczuciu pełności, wzdęciach i zgadze. Płynna forma leku umożliwia szybkie wchłanianie substancji aktywnych, co wspomaga szybkie działanie lecznicze. Iberogast może być stosowany od 6 roku życia. Można go stosować przed lub w trakcie posiłku, jak również wtedy, kiedy pojawią się dolegliwości.

Osoby skarżące się na ból brzucha powinny szukać przyczyny u gastrologa. Czasem okazuje się, że pomimo wykonania wielu specjalistycznych badań lekarze nie potrafią określić przyczyny bólu. W takim przypadku mówi się o zespole jelita drażliwego lub wrażliwego. Pozornie układ pokarmowy działa bez zarzutu, jednak pacjentki (kobiety częściej od mężczyzn cierpią na tą dolegliwość) wciąż odczuwają ból, który dezorganizuje im życie prywatne i zawodowe.

Na stronie www.iberogast.pl można zadać pytanie lekarzowi i dowiedzieć się więcej na temat możliwych przyczyn zaburzeń przewodu pokarmowego.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.