10 porad na 2012 rok – co zrobić, żeby nie stracić pracy? – Portal PR - 24PR
10 porad na 2012 rok – co zrobić, żeby nie stracić pracy?

19.01.2012 Kategoria: Kariera. Autor: admin
Zawirowania w światowej gospodarce coraz bardziej widoczne są również w Polsce.
W 2012 roku rząd prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 2,5%, za niskim, żeby doszło do wyhamowania negatywnego trendu na rynku pracy. Co w takiej sytuacji powinni zrobić polscy pracownicy, aby nie stracić obecnego zatrudnienia – doradzają eksperci firmy Work Service S.A.
Wraz z nadejściem nowego roku budzą się nadzieje, że kolejne 12 miesięcy będzie lepsze od poprzednich. Jednak na kształt rynku pracy w 2012 roku będą wpływały istotne decyzje podjęte jeszcze w ubiegłym roku. Od 1 stycznia zakończyła funkcjonowanie ustawa antykryzysowa, podniesiono poziom płacy minimalnej, a w najbliższych miesiącach przedsiębiorców dotknie zwiększenie składki rentowej o 2%. W tym roku będziemy mieli do czynienia z jeszcze trudniejszą sytuacją na rynku pracy, która jest wynikiem zwiększenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce. W dłuższej perspektywie będzie to prowadziło do zwiększenia poziomu bezrobocia, które może przekroczyć granicę nawet 13% prognozuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. To właśnie pogarszająca się sytuacja na rynku pracy skłoniła nas do przygotowania 10 porad dla pracowników, które sumiennie stosowane pozwolą na zniwelowanie ryzyka utraty obecnego stanowiska – dodaje Tomasz Hanczarek.
10 porad na 2012 rok
– co zrobić, żeby nie stracić pracy?
  1.
Bądź elastyczny w pracy
  2.
Zmniejsz roszczenia płacowe w czasach kryzysu
  3.
Bądź bardziej mobilny
  4.
Ograniczaj zwolnienia chorobowe
  5.
Rozwijaj swoje kompetencje poza pracą
  6.
Zdobądź unikalne umiejętności zawodowe
  7.
Pamiętaj o swoich sukcesach zawodowych
  8.
Bierz udział w grupach zadaniowych
  9.
Zacieśniaj więzy z innymi pracownikami
  10.
Utożsamiaj się z firmą, w której pracujesz
Co zrobić, żeby nie stracić pracy?
Bądź elastyczny
W sytuacji pogłębiania się problemów gospodarczych zarówno w Polsce jak i całej Europie, ważne jest, aby pracownicy dostosowywali się do zmieniających się wymagań rynku. Powinniśmy być otwarci na poszerzanie swoich obowiązków w pracy, ponieważ umożliwia to zdobywanie większej ilości doświadczeń oraz poprawia pozycję wewnątrz firmy – radzi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. Pamiętajmy, że
w obecnym otoczeniu ekonomicznym, ubiegając się o podwyżkę wynagrodzenia, musimy pamiętać, że nasze oczekiwania płacowe powinny być niższe niż w czasie koniunktury
dodaje Tomasz Hanczarek.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest mobilność zawodowa. Ważne jest, aby pracownicy byli skłonni poszukiwać pracy nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale również w odległości przynajmniej od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od miejsca zamieszkania. Jednocześnie pracownicy powinni bardziej zadbać o stan swojego zdrowia i ograniczać zwolnienia chorobowe. Częste nieobecności w miejscu pracy przekładają się na dodatkowe obciążenia finansowe pracodawców. Z naszych wyliczeń wynika, że w całym 2010 roku nieobecności pracowników spowodowane zwolnieniami chorobowymi kosztowały polskich przedsiębiorców ponad 23 miliardy złotych – komentuje Tomasz Hanczarek.
Zadbaj o swój rozwój
W okresie nadpodaży pracowników, pracodawcy zwracają jeszcze większą uwagę na kompetencje zatrudnionych osób. Najlepszą metodą, żeby je rozwijać, jest udział
w specjalistycznych kursach i szkoleniach, które organizowane są w firmach oraz poza miejscem pracy. Dbając o własny rozwój pamiętajmy o zdobywaniu certyfikatów albo świadectw ukończenia kursu, które potwierdzą nabycie nowej wiedzy lub umiejętności – przypomina Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A. Równie ważne jak udokumentowanie kompetencji jest zadbanie o ich unikalność. Posiadanie umiejętności, których nikt inny nie ma w przedsiębiorstwie, staje się gwarancją utrzymania zatrudnienia. Pamiętajmy także o swoich sukcesach zawodowych. Mogą one stać się kartą przetargową w trakcie rozmowy podsumowującej z przełożonym – dodaje Krzysztof Inglot.
Daj się poznać i dbaj swoją firmę
W miejscu pracy każdy z nas spędza niemal połowę swojego dnia. Dlatego warto utożsamiać się z miejscem, które wypełnia tak dużą część naszego życia. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz wagę swojej pracy i sens ciągłego udoskonalania swoich umiejętności. Jest to łatwy sposób na znalezienie motywacji do realizowanie codziennych zadań – zauważa Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A. Realizując własne ambicje zawodowe dobrze jest działać zespołowo. Dzięki temu wkład pracy zauważy szersze grono pracowników,a efekt synergii pozwoli zwielokrotnić nasze wysiłki – dodaje Krzysztof Inglot.
Nieformalne relacje z kolegami oraz przełożonymi są nie mniej ważne niż codzienna wytężona praca. Dzięki nim łatwiej liczyć na wsparcie grupy, co przełoży się na większą pewność siebiei łatwiejsze przeciwstawianie się trudnościom zawodowych. Nigdy nie traktujmy wyjazdów oraz imprez integracyjnych jako niechcianych obowiązków. Pozytywne nastawienie spowoduje, że inni lepiej będą się lepiej czuć w naszym towarzystwie zarówno w pracy jak i poza nią – podsumowuje Krzysztof Inglot.
Work Service S.A.

Migut Media

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.