Nowy aparat i co dalej? – Portal PR - 24PR
Nowy aparat i co dalej?

21.01.2012 Kategoria: Fotografia, Szkolenia. Autor: admin

Opadły już pierwsze emocje związane z gwiazdkowymi prezentami, a wielu miłośników fotografii otrzymało za pewne upragnione aparaty. Bateria naładowana, pierwsze zdjęcia w trybie automatycznym już zrobione, ale…. co dalej? To już zależy od tego, jakim typem użytkownika jesteś.

Typ eksperymentatora

Nie każdy z nas jest profesjonalistą, a często zdarza się, że nawet doświadczeni fotografujący gubią się w obsłudze nowego sprzętu. Typ eksperymentatora będzie próbował oswoić nowy aparat metodą prób i błędów. W przypadku zaawansowanych użytkowników wciskanie kolejnych przycisków oraz testowanie różnych konfiguracji może przynieść ciekawe efekty i pokazać wiele możliwości sprzętu. Niestety, w przypadku osób odkrywających świat fotografii elektronicznej eksperymenty mogą wywołać niepożądane, z pozoru nieodwracalne skutki np. brak podglądu zdjęcia przez wiele tygodni, stałe niedoświetlenie/prześwietelnie zdjęcia lub, widoczne na każdym zdjęciu, informacje na temat daty i godziny – pół biedy jeżeli są one prawidłowe…

Typ przyjacielski

Typ przyjacielski zaraz po otwarciu pudełka z aparatem sięga po telefon, by odświeżyć kontakty towarzyskie. Nowy aparat jest świetnym pretekstem – nie tylko do wspólnego poszukiwania ciekawych kadrów, ale przede wszystkim, by dowiedzieć się jak długo trzyma bateria/do czego służy przycisk ISO/ co oznaczają “te” kreski na dole ekranu podczas ustawiania ostrości/ w jaki sposób obejrzeć zrobione już zdjęcie/ czym różni się ikonka palmy w trybie SCN od palmy na wietrze?

Takie spotkanie może być świetną okazją, by poznać nowy aparat od podszewki, ale także, by zniechęcić znajomego do wspólnych fotograficznych wypraw w przyszłości. Wybierając tą strategię, stawiajmy na cierpliwych.

Typ mola książkowego

Spokojny, systematyczny, ułożony. Ten typ fotografa – statystycznie reprezentowany przez ok. 20% populacji – sięgnie po instrukcję obsługi. Nie ważne jak jest obszerna, przestudiuje ją od deski do deski. Ta strategia jest skuteczna, o ile znamy podstawy fotografii. Umiejętność ustawienia balansu bieli, ISO, autofokusa oraz mierzenia światła na niewiele się zdadzą, jeżeli nie wiemy, co tak naprawdę kryje się za tymi hasłami.

Typ studenta

“Studentowi” zależy na poznaniu nowego sprzętu w sposób łączący przyjemne z pożytecznym, czyli teoria i praktyka w miłych okolicznościach. Ten typ fotografa postawi na profesjonalny kurs. W grupie, pod okiem doświadczonego wykładowcy, łatwiej “rozgryźć” nowy aparat. W przypadku kursów Akademii Nikona wystarczy zaledwie jeden dzień, by poznać podstawy fotografii lub odkryć tajemnice nawet najbardziej zaawansowanego sprzętu. Student ufa ekspertom. To od nich chce się dowiedzieć jak prawidłowo trzymać aparat, jak zmierzyć ekspozycję, ustawić ostrość, skadrować zdjęcia oraz czym różni się format RAW od JPEG.

Jakim typem użytkownika jesteś?
Zagłosuj na www.facebook.com/akademianikona

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.