Historia polskiego futbolu na złotych medalach – Portal PR - 24PR
Historia polskiego futbolu na złotych medalach

30.05.2012 Kategoria: Gadżety, Sport. Autor: admin
Legendarna batalia na Wembley, historyczny „Mecz na wodzie”, czy zwycięskie spotkanie o złotoz Węgrami podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium – niejednemu kibicowi piłki nożnej kręci się łza w oku na same wspomnienie o tych wielkich meczach. Teraz historia polskiego futbolu powraca na nowo – opowiedziana na złotych medalach.
„W ramach rozgrzewki przed Euro2012 postanowiliśmy przygotować kibicom niezwykłą kolekcję medali okolicznościowych upamiętniających legendarne mecze polskiej reprezentacji. „Złote lata polskiego futbolu” to pierwsza tego typu kolekcja dostępna na rynku. Wraz z jej emisją chcemy przypomnieć wszystkim Polakom te wydarzenia w historii polskiej piłki nożnej, z których naprawdę możemy być dumni. Dlatego do każdego medalu przygotowaliśmy bogate opisy meczów oraz sylwetek wspaniałych piłkarzy i trenerów” – mówi Adam Zieliński, Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej. Równocześnie z kolekcją wystartował powiązany z nią fan page na portalu Facebooku – „Piłka na medal”, dostępny pod adresem www.facebook.com/Pilka.na.Medal. Możemy tam prześledzić historię polskiej reprezentacji od jej początków w 1921 r., przypominając sobie najważniejsze wydarzenia, czy też oglądając historyczne bramki. – „Dzięki temu na nowo będziemy mogli przeżyć najbardziej ekscytujące spotkania Biało-Czerwonych”­ – dodaje Zieliński.
Niezapomniane Wembley
Kolekcję otwiera medal „Wembley ’73”, przedstawiający artystyczną stylizację meczu Polska-Anglia z 17 października 1973. Tego dnia, o godzinie 19.45 polska drużyna narodowa wyszła na murawę angielskiego stadionu na Wembley. Przed spotkaniem Polacy z góry byli skazywani na porażkę. Angielskie gazety nie dawały im żadnych szans. Na arenie przywitały ich wrogie okrzyki 100 000 angielskich kibiców. Spotkanie rozpoczęło się od huraganowych ataków drużyny angielskiej, jednak broniący polskiej bramki Jan Tomaszewski rozegrał tego dnia mecz swojego życia. Zatrzymał Anglię. W 57. minucie spotkania „Orły Górskiego” przeszły do historii. Grzegorz Lato dostrzegł nieobstawionego Jana Domarskiego i podał piłkę. Domarski bez chwili namysłu oddał strzał, którego angielski bramkarz nie obronił. W tym momencie stadion zamilkł. Anglicy wyrównali w 63 minucie spotkania. Jednak „zwycięski remis w jaskini lwa”, jak nazwany został ten historyczny mecz, zapewnił polskiej reprezentacji upragniony awans do finałów Mistrzostw Świata 1974 w RFN.
Zaraz po ostatnim gwizdku arbitra, komentujący to spotkanie Jan Ciszewski na antenie TVP mówił:
„Biało-czerwoni walcząc fantastycznie od pierwszych sekund do końca, sprawcami największej sensacji chyba w historii światowego futbolu. Reprezentacja Anglii, mistrz świata z roku 1966, zaledwie zremisowała na własnym stadionie w obecności 100 tys. widzów i w obecności 400 milionów sympatyków piłki nożnej na całym świecie. Brawo Polska!”
Mecze w rękach artysty
„Na awersie medalu Wembey’73 widnieje postać piłkarza oddającego strzał na tle symbolicznie ukazanej sylwetki przeciwnika. Na drugim planie, w oddali, przedstawiono kultowy, londyński stadion. Rewers zdobi z kolei kompozycja godła z motywem piłki nożnej. Widnieje tam również napis, będący zarazem nazwą serii – „Złote lata polskiego futbolu”. Pozostałe medale w kolekcji będą miały podobną kompozycję i formułę. Każdy z nich będzie przedstawiał jeden z meczów piłkarskich, które przeszły do historii polskiej piłki” – zdradza Adam Zieliński.
Wszystkie medale w kolekcji zostały zaprojektowana przez jedną z najbardziej znanych oraz cenionych projektantek monet i medali w Polsce – Roussankę Nowakowską.
Piłka na medal
Kolekcja „Złote lata polskiego futbolu” – dostępna jest w dwóch specyfikacjach. Pierwsza składa się z 12 medali platerowanych 24-karatowym złotem. Jej limitacja to zaledwie 3 tys. kompletów. Druga to 7 medali wybitych w 14-karatowym złocie. Jej wyjątkowość podkreśla ścisła limitacja – jedynie 500 kompletnych kolekcji. Wszystkie medale zostały wybite w najwyższej jakości menniczej, stemplem lustrzanym.
Kolekcja „Złote lata polskiego futbolu”
Kolekcja medali wybitych
w 14-karatowym złocie:

Specyfika medali platerowanych złotem:
Rok emisji: 2012 Rok emisji: 2012
Emitent: Polska Emitent: Polska
Metal: 14-karatowe złoto Platerowanie: 24-karatowe złoto
Waga: 3,11 g Waga: 26 g
Średnica: 16 mm Średnica: 40 mm
Jakość: najwyższa jakość mennicza,
stempel lustrzany
Jakość: najwyższa jakość mennicza,
stempel lustrzany
Limitacja: 500 kolekcji Limitacja: 3000 kolekcji
Liczba medali w kolekcji: 7 Liczba medali w kolekcji: 12
Pierwszy medal w kolekcji: Wembley ’73, Anglia – Polska 1:1 Pierwszy medal w kolekcji: Wembley ‘73, Anglia – Polska 1:1
Cena pierwszego medalu: 1290 zł Cena pierwszego medalu: 69,50 zł
Skarbnica Narodowa Sp. z o.o.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.