Centrum Nowych Technologii UW wkrótce gotowe – Portal PR - 24PR
Centrum Nowych Technologii UW wkrótce gotowe

04.02.2013 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

W najbliższym czasie nastąpi finalizacja budowy Centrum Nowych Technologii „Ochota” – inwestycji Uniwersytetu Warszawskiego. Na pierwszą połowę 2013 roku zaplanowano prace wykończeniowe i wyposażenie, zaś z nowym rokiem akademickim budynek CeNT I będzie już użytkowany w pełnym zakresie.


 Rozpoczęta w czerwcu 2010 roku budowa Centrum Nowych Technologii UW (CeNT I) dobiega końca. Niebawem zacznie się proces przekazania budynku inwestorowi. Sporo czasu zajmie jeszcze wykończenie i wyposażenie tego ośrodka naukowego m.in. w sprzęt komputerowy o potężnej mocy obliczeniowej kwalifikującej go do najpotężniejszych w Europie.

Historia powstania CeNT sięga 2002 roku, kiedy pojawiła się idea budowy interdyscyplinarnego centrum uniwersyteckiego, będącego inkubatorem nowych technologii. Z czasem zdecydowano o stworzeniu siedziby dla instytutu modelowania matematycznego oraz pracowni oraz laboratoriów wydziałów biologii, chemii i fizyki.

Jak mówi arch. Paweł W. Graliński, szef pracowni Arch Magic, autor projektu CeNT, „Największym wyzwaniem była właśnie wielość funkcji i wielość użytkowników, których odmienne potrzeby należało uwzględnić pod jednym dachem”. „Z jednej strony mieliśmy do spełnienia konkretne wymagania poszczególnych wydziałów dotyczące nowoczesnych pracowni i laboratoriów ze śluzami, ścianami i podłogami przygotowanymi zgodnie z wymogami współczesnej metodologii badań naukowych, z drugiej zaś zależało nam na wysokiej kulturze detalu i jakości przestrzeni wspólnej, a także po prostu na ciekawej architekturze” – dodaje Graliński.

Koncepcja rezygnacji z prostej bryły na rzecz „zafalowanej” elewacji konsekwentnie powtarza się wewnątrz nowoczesnych, przeszklonych budynków. W środku nawet ściany działowe zamontowano tak, aby powstał falujący korytarz. „Wymagało to od nas ogromnej precyzji w projektowaniu, a także produktów bardzo wysokiej jakości. Wykorzystaliśmy ok. 1000 m2 systemowych ścian działowych MAARS typu String oraz Metaline, które poradziły sobie z zadaniem odzwierciedlenia krzywoliniowego planu” – zdradza projektant.

Przykładem wspólnej przestrzeni, łączącej funkcje komunikacji, integracji i relaksu, jest ogromne atrium pomiędzy budynkami. Pod szklanym dachem zamknięto prawie 700 m2 powierzchni, w której zbiegają się drogi komunikacyjne. Będzie można tu odpocząć w kawiarni i zajrzeć do księgarni, a dodatkowym elementem pozytywnie wpływającym na użytkowników jest całoroczna zieleń: w atrium stanie 11 nawadnianych donic z 6-metrowymi fikusami.

Ciekawie zapowiada się również wejście do budynków, gdzie przewidziano 4 leżące, czarne obeliski, z naniesionymi wzorami i formułami matematycznymi, fizycznymi i chemicznymi, które stworzyli polscy naukowcy. W symboliczny sposób obeliski przedstawiają polską naukę oraz interdyscyplinarność miejsca, do którego zapraszają. Towarzyszy im ukośny maszt, skierowany ku górze, wyobrażający nieustanne dążenie do wiedzy i doskonałości.

Na tyłach budynków zlokalizowano specjalnie zabezpieczone pomieszczenia z agregatami i bateriami, które zapewniają awaryjne zasilanie komputerów instytutu modelowania matematycznego. Każdy agregat ma wielkość autobusu.

Budynki CeNT I i CeNT II (budynek dydaktyczny wydziału Fizyki) to nie koniec rozwoju kampusu „Ochota”. W tym samym kompleksie powstanie jeszcze imponująca architektonicznie budowla wydziału Psychologii. Dawna siedziba Psychologii przy ul. Stawki od dawna już nie spełniała potrzeb rozrastającego się wydziału. Nowy obiekt na Ochocie będzie centralnym obiektem kampusu. Futurystyczna, trójdzielna bryła budynku zaprojektowanego również przez arch. Pawła W. Gralińskiego w pracowni Arch Magic, zawiera rozległą część audytoryjną, w której będzie można organizować kongresy na wielką skalę. W sumie, jedna duża i dwie mniejsze sale audytoryjne, połączone multimedialnie, pomieszczą ponad 1100 osób. Na dachach wszystkich trzech auli zlokalizowane są tarasy z zielenią.

Budowa nowej siedziby wydziału Psychologii może się zacząć już w połowie 2013 roku.

Projekt „Centrum Nowych Technologii ‚OCHOTA’ Uniwersytetu Warszawskiego” jest współfinansowany ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, lata 2007-2013, Priorytet XIII. Infrastruktura szkolnictwa wyższego, Działanie 13.1.

MAARS POLAND oferuje na polskim rynku produkty holenderskiej firmy MAARS BV. Są to głównie systemy ścian działowych, ale także sufity, wykładziny i ściany mobilne. Fabryka mieści się w Harderwijk w Holandii, gdzie na powierzchni 40.000 m2 produkuje się ponad 1.000.000 m2 ścianek rocznie. Zgodnie ze standardami obowiązującymi w firmie, MAARS POLAND świadczy najwyższej jakości usługi od etapu planowania do zakończenia inwestycji.

MAARS POLAND należy do spółki matki Gazit-Globe, jednego z wiodących operatorów nieruchomości komercyjnych na świecie, posiadającego obiekty w ponad 20 krajach.

ARCH MAGIC to światowej klasy specjaliści w projektowaniu kompleksów wielofunkcyjnych, działający w ramach wszystkich rodzajów Architektury, Inżynierii i Planowania, Zarządzania Projektami i doradztwa w zakresie Rozwoju Nieruchomości.

Paweł W. Graliński wniósł znaczący wkład w rozwój rynku komercyjnego w Skandynawii od 1984 roku. Został nagrodzony przez ICSC – International Council of Shopping Centers, światową organizację z siedzibą w Nowym Jorku, m.in. za Innowacyjny Projekt Centrum Handlowo Rozrywkowego “Sadyba Best Mall”, otwartego w r. 2000, pierwszy obiekt nagrodzony w Centralnej i Wschodniej Europie, do dziś wiodący w swojej klasie. Wizja Pawła Gralińskiego realizowana przez Arch Magic® Group zaowocowała seriami projektów autorskich: kompleksów wielofunkcyjnych, handlowo rozrywkowych, w tym wielo-ekranowych centrów kinowych włączając w to szereg teatrów IMAX® 3D, obiektów użyteczności publicznej, mieszkalnych i innych, wielokrotnie wyróżnianych.

Agencja HYPE PR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.