Oficjalne monety olimpijskie Soczi 2014 już w Polsce – Portal PR - 24PR
Oficjalne monety olimpijskie Soczi 2014 już w Polsce

12.02.2013 Kategoria: Gadżety. Autor: admin

Niektórzy sportowcy zaczęli już walczyć o olimpijskie nominacje do Igrzysk w Soczi w 2014 r. w nadziei, że przywiozą z nich złoto. Tymczasem, my kibice już możemy umilić sobie czas oczekiwania na to wielkie sportowe wydarzenie, podziwiając oficjalne olimpijskie monety wybite z okazji Igrzysk przez Centralny Bank Rosji.

„Monety rosyjskie wyróżniają się na tle innych wyjątkowym kunsztem wykonania i dbałością o szczegóły. Podobnie jest w przypadku olimpijskich emisji. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza składająca się z 16 monet (wybitych w srebrze próby .925) kolekcja „Olimpijskie srebro Soczi 2014”, prezentująca zimowe dyscypliny igrzysk. Cykl otwiera moneta „Skoki narciarskie”, która przywołuje bliskie sercom Polaków wspomnienia. Jej limitacja wynosi zaledwie 35 000 sztuk, z czego tylko 1/3 będzie dostępna poza terytorium Federacji Rosyjskiej” – mówi Adam Zieliński, Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej, oficjalnego dystrybutora monet w Polsce.

Na rewersie wspomnianej monety widnieje sylwetka skoczka narciarskiego w locie oraz kolorowy nadruk przedstawiający gałązkę rododendronu – endemicznego gatunku drzewa występującego w Soczi. Ten ostatni motyw służy podkreśleniu wyjątkowości państwo-gospodarza, które leży w unikatowej strefie klimatycznej nad Morzem Czarnym u podnóża gór Kaukaz, a na jego powierzchni znajduje się 30 000 hektarów ogrodów botanicznych i strzeżonych rezerwatów przyrody z unikatową florą i fauną.

Sochi 1st Flora 5oz Au rv

– „Monety olimpijskie od momentu wybicia ich po raz pierwszy w 1952 roku z okazji Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach, stale cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. Za każdym razem gospodarz igrzysk chce się za ich pomocą wyróżnić czymś szczególnym. Dla Rosji to niesamowita okazja do pokazania jej bogactwa przyrody, kultury i tradycji” – podkreśla Adam Zieliński.

„Czarnomorska perła”, „Brzeg magnolii”, „Miasto słońca” – takimi określeniami często nazywane jest Soczi. Nic dziwnego – miasto położone jest wzdłuż linii brzegowej Morza Czarnego i zadziwia wszystkich bujną zielenią parków i ogrodów, które zajmują 80% jego powierzchni. – „Znalazło to wyraz w numizmatycznych emisjach. Najlepszym przykładem jest ściśle limitowana oficjalna moneta olimpijska „Rzymska bogini kwiatów Flora”, która została wybita z 5 uncji czystego złota (próby .999). Na jej rewersie przedstawiono przepiękny wizerunek bogini, która ma we włosach wplecione kwiaty i rośliny z rejonu Kaukazu i znad Morza Czarnego. Obok niej została zaprezentowana łyżwiarka figurowa na tle gór” – mówi Adam Zieliński.

Monety przygotowane przez Centralny Bank Rosji z okazji Igrzysk Olimpijskich będą nie tylko bardzo dobrym upamiętnieniem zmagań sportowych, ale również ciekawą pamiątką pokazującą różnorodność naszego wschodniego sąsiada – jego bogatą tradycję, kulturę oraz przyrodę. Z niecierpliwością czekamy do czasu, aż podczas Igrzysk Olimpijskich do tych niezwykłych monet dołączy również piękna sportowa rywalizacja.

Skarbnica Narodowa Sp. z o.o. jest wiodącym dystrybutorem monet i medali okolicznościowych w Polsce. Oferuje programy numizmatyczne ponad 50 krajów, rozpowszechniając produkty tak znanych mennic i emitentów jak: Brytyjska Mennica Królewska, Kanadyjska Mennica Królewska, Mennica Norweska czy Ludowy Bank Chin. Skarbnica Narodowa jest również oficjalnym dystrybutorem monet wyemitowanych z okazji Igrzysk Olimpijskich w: Vancouver (2010), Londynie (2012) oraz Soczi (2014). Więcej informacji: www.skarbnicanarodowa.pl

Unicorn Media

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.