Rynek gazu – Taryfą w konkurencję – Portal PR - 24PR
Rynek gazu – Taryfą w konkurencję

13.02.2013 Kategoria: Rynki. Autor: admin

Po hucznym otwarciu polskiej giełdy gazu, na najbardziej zmonopolizowanym rynku gazu Unii Europejskiej powiało nudą. Optymizm, jaki panował jeszcze w czwartym kwartale minionego roku wśród firm zamierzających kupować gaz na polskim rynku, zniknął za sprawą kontrowersyjnej taryfy jaką URE zatwierdził PGNiG.

Wprawny obserwator mógł jednak dostrzec, że to nie Urząd Regulacji Energetyki zdecydował o tym absurdalnym kształcie taryfy, która stała się przyczyną wycofania się kilku najaktywniejszych konkurentów PGNiG, a Ministerstwo Skarbu Państwa. W obliczu kar jakie zostały nałożone na Polskę przez Unię Europejską za brak konkurencji na rynku gazu decyzja o giełdzie gazu okazała się być wyłącznie decyzją urzędniczą.

W świetle powyższego, optymistycznie zaskakuje inicjatywa podjęta przez  DUON – niezależnego sprzedawcy gazu oraz energii elektrycznej na polskim rynku.
Z początkiem lutego DUON wystartował z nową ofertą, która dedykowana jest odbiorcom instytucjonalnym chcącym obniżyć koszt zakupu gazu ziemnego. Produkt  przeznaczony jest dla klientów przyłączonych do Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Operatorów Systemów Dystrybucyjnych zależnych od PGNiG S.A. W ramach oferty klient dostaje gwarancję ceny do końca roku gazowego, czyli do 1 października br. Dodatkowo, cena zaproponowana przez DUON będzie niższa od obecnej taryfy PGNiG. Skala obniżek będzie zależeć od specyfiki zużycia gazu przez klienta i będzie oscylować w granicach kilku procent, co w tej grupie odbiorców przekłada się na obniżenie kosztów nawet o ponad milion złotych. − Jako aktywny uczestnik polskiej giełdy gazu, dostrzegamy jej niedoskonałości, w tym zwłaszcza brak jej płynności. Z nadzieją obserwujemy toczące się postępowania przeciwko praktykom monopolistycznym na polskim rynku gazu. Hurtowy jego rynek nie istnieje, gdyż URE uparcie nie chce zrezygnować z taryfikacji tego segmentu. Właśnie dlatego nasz portfel zakupowy staramy się dywersyfikować np. poprzez zakup gazu na niemieckiej giełdzie EEX.  Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom tańszy gaz – podkreśla Krzysztof Noga, prezes zarządu DUON Marketing and Trading S.A.

DUON to pierwsza polska spółka gazowa, która oferuje produkt typu dual fuel. Także w tym przypadku, wybranie opcji zakupu gazu razem z energią elektryczną daje możliwość uzyskania dodatkowego rabatu. – Szacujemy, że uda nam się pozyskać co najmniej kilkunastu odbiorców w ten sposób. Rozszerzenie oferty jest uzależnione od tego, jak szybko prezes URE uwolni rynek hurtowy gazu od taryfikacji. Choć regulacji taryfowej przyświeca idea ochrony odbiorców gazu to paradoksalnie jest to jednak przede wszystkim najsilniejszy czynnik hibernujący istniejący w Polsce monopol gazowy – dodaje Krzysztof Noga.

Grupa DUON S.A.

 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.