Biegaj na zdrowie – Portal PR - 24PR
Biegaj na zdrowie

08.10.2013 Kategoria: Aktywność. Autor: admin

Bieganie- popularny sport, wspaniała pasja. Ta aktywność potrafi zaangażować nawet tych najbardziej leniwych. Jak przygotować się do biegania, by w efekcie jego uprawiania nie ponieść skutków ubocznych w postaci niespodziewanych urazów? Sprawa nie jest taka prosta.

Pomysłów na przygotowanie się do systematycznego biegania jest wiele. Nie wszystkie jednak są prawidłowo wykorzystywane.

Specjaliści podkreślają, że oprócz treningów wytrzymałościowych oraz tych wzmacniających poszczególne partie mięśniowe, najczęściej uprawianych na siłowni. Dobór obuwia zależny jest od ustawienia stopy.Może to być supinacja, pronacja lub ustawienie neutralne. Odpowiedni dobór buta, będzie korygował patologiczne ustawienie stopy, zbliżając ją do pozycji neutralnej, czyli prawidłowej. Ustawienie stopy sprawdzić można w gabinecie ortopedycznym. Warto też spróbować zbadać nacisk stopy na podłoże przy użyciu aparatu medilogic.

Warto także w zależności od rodzaju podłoża po którym się biega dokonać wyboru butów: outdorowych lub do biegania po asfalcie. Złe dobranie butów skutkować będzie nieprawidłowym amortyzowaniem w czasie biegu, powodować może groźne urazy (mięśniowe, więzadłowe, torebkowe). Dodatkowym atutem takich butów jest komfort biegania, który powinny zapewniać.

Aby zapobiec kontuzjom niezwykle istotna jest diagnostyka pod kątem ewentualnych zmian w budowie stopy, które mogłyby prowadzić do urazów, także dokładna analiza wysiłku względem urazowości kończyn dolnych. Diagnostyka taka polega na wnikliwej analizie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę najistotniejszych struktur biorących udział w biegu oraz zbadaniu podstawowych wzorców motorycznych w kontekście ruchu w trzech płaszczyznach.

Prawidłowa rozgrzewka z elementami strechingu przed rozpoczęciem aktywności fizycznej oraz rozciąganie po zakończonym biegu to podstawa każdego dobrze rozpoczętego wysiłku. W jej skład powinny wejść ćwiczenia ogólnorozwojowe przygotowujące organizm do prawidłowego wysiłku, np. ruchy ramion, bioder, kolan, kostek.

Dla tych, którzy do biegania pragną podejść profesjonalnie istotną rolę odegrać powinna nauka nawyków prawidłowego biegania.

Jeśli masz pytania o właściwy trening, kontuzje lub odpowiednią dietę?
Skontaktuj się ze specjalistą z Rehabilitacji św. Łukasza: 33 819 95 20 lub 600 853 818.
Więcej na: www.rehabilitacjalukasza.pl. Znaleźć nas można również na Facebook’u.

Kotajny PR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.