Książka tradycyjna kontra elektroniczna – Portal PR - 24PR
Książka tradycyjna kontra elektroniczna

25.10.2013 Kategoria: Rozrywka. Autor: admin

Według badania Biblioteki Narodowej 61% Polaków, w ubiegłym roku nie przeczytało żadnej książki. Tylko w październiku bieżącego roku wyszukiwarka lokalna panoramafirm.pl, zanotowała 500%-owy wzrost zapytań o hasło „audiobook”. To dowodzi, że polskie społeczeństwo staje się bardziej cyfrowe.

W dobie szybkiego rozwoju nowych technologii zmienia się podejście do wielu sfer życia. Coraz większe zainteresowanie książką elektroniczną to z pewnością wynik dominacji smartfonów i tabletów. Jak wynika z raportu firmy Eniro Polska, pt. „Zwyczaje Polaków dotyczące korzystania ze smartfonów i tabletów” jesteśmy coraz bardziej mobilni, a urządzenia mobilne są wykorzystywane do poszukiwania różnych lokalnych informacji, np. audiobooków. Smartfony doskonale sprawdzają się jako nośniki e-booków w autobusie, metrze czy tramwaju zastępując ciężką książkę papierową.

Rynek książek elektronicznych rozwija się dynamicznie, a e-booki i audiobooki zyskują coraz więcej zwolenników. Poszukujemy innowacyjnych, ciekawych rozwiązań w zakresie czytelnictwa, które świetnie sprawdzają się w klimacie zabieganych metropolii.

Mówi się o tym, że rynek audiobooków jest wart miliony, a polscy producenci podbijają ze swoją ofertą światowe rynki. Najwięksi gracze przedstawiają czytelnika audiobooka jako dobrze zarabiającego, wykształconego 30-latka, który chętnie i sprawnie korzysta z nowych technologii, w tym tych mobilnych. Profil naszego użytkownika jest podobny, co może tłumaczyć rosnąca liczba zapytań o audiobooki w naszej wyszukiwarce lokalnej. Ten miesiąc jest jednak rekordowy, a to oznacza, że szukając cyfrowych produktów, np. e-książek w okolicy korzystamy z takich rozwiązań jak panoramafirm.pl – mówi Adrian Hinc, Kierownik ds. Produktu w Eniro Polska.

Nieustanny brak czasu i nadmiar obowiązków nie sprzyja książce papierowej. O wiele lepiej sprawdzają się nowoczesne formy czytania. Audiobooków możemy słuchać w samochodzie, podczas domowych porządków, gotowania a także na spacerze, siłowni, joggingu czy w wielu innych sytuacjach.

Audiobooki weszły w nasze codzienne życie, wypierając tradycyjne książki. Według badania firmy Virtualo niemalże co czwarty ankietowany mieszkaniec dużego miasta systematycznie lub okazjonalnie czyta e-booki. I chociaż Polacy wciąż słuchają pięć razy mniej książek niż Niemcy i 10 razy mniej niż Brytyjczycy, to książka elektroniczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno w wersji e-booka jak i formie audiobooków, co oznacza iż pomimo że nie czytamy w formie tradycyjnej nie rezygnujemy do końca z lektury.

Eniro

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.