Światowa premiera zdjęć Sobola w Leica Gallery Warszawa – Portal PR - 24PR
Światowa premiera zdjęć Sobola w Leica Gallery Warszawa

21.10.2013 Kategoria: Fotografia, Rozrywka. Autor: admin

“Wszystko jest jakieś inne” mówi Jacob Sobol o wystawie w Leica Gallery Warszawa. Po raz pierwszy zostaną wystawione nowe fotografie z projektu, których Jacob Aue Sobol wcześniej nikomu nie udostępniał. 25 października mistrz czarno-białej fotografii pokaże w galerii swój najnowszy projekt „Arrivals and Departures”.

Jacob Aue Sobol to jeden z najważniejszych współczesnych twórców fotografii czarno-białej. Podróżnik i poszukiwacz inspiracji, znany z nietypowego podejścia do fotografii. „Wolę uczestniczyć niż obserwować”, mówi. I porzuca cywilizację na lata, osiedlając się na Grenlandii, by prowadzić życie myśliwego i rybaka. Jednocześnie utrwala na zdjęciach gęstą aurę poufności, wytworzoną przez wspólne przeżycia z ludźmi, których spotyka na swej drodze. Fotografie – efekt tego oryginalnego podejścia do życia i zdjęć, przyniosły mu światowy rozgłos już w pierwszych latach artystycznej działalności.

Jacob Aue Sobol należy do ścisłej elity fotografów młodego pokolenia. Jest członkiem legendarnej agencji fotograficznej Magnum, założonej ponad 50 lat temu przez Henri Cartier-Bressona. W swym dorobku ma nagrody takie jak World Press Photo czy Leica European Publishers Award, szereg publikacji oraz wystawy na całym świecie. Każdy z jego projektów zyskuje uznanie: „Sabine” z pobytu w Grenlandii, „I, Tokyo” czy „The Gomez-Brito Family” z Gwatemali.

W nowych wnętrzach galerii Leiki – na MYSIA 3 – Sobol zaprezentuje swój najnowszy projekt, fotograficzny zapis podróży Koleją Transsyberyjską: Nigdy tu nie byłem – Rosja, Mongolia i Chiny – to wszystko dla mnie terra incognita. Zastanawiam się, czy mijając każdą wieś, każdy dom, każde drzewo po drodze do Pekinu – dostrzegę związki ludzi i miejsc? Chcę poznać tych ludzi, złączyć się z miejscami, które odwiedzę. Chcę, żeby stały się one moimi miejscami. Choćby na krótką chwilę.

Wyraziste, sugestywne obrazy Sobola zestawiają otwarte syberyjskie przestrzenie z uniwersalnymi geograficznie ludzkimi zbliżeniami. Unikając dosłowności i stereotypów, łączą piękno z nędzą, poczucie zagrożenia z erotyką, intymność z ekshibicjonizmem. Puls i rytm podróży przetwarza się w strumień mocnych i zaskakujących obrazów, które prasa nazwała emocjonalnie nagimi. Granice między obiektem i obserwatorem zanikają, tak jak zacierają się granice między krajami, które odwiedza artysta.

Warszawska wystawa „Arrivals and Departures” jest jedną z pierwszych publicznych odsłon projektu, pokazanego po raz pierwszy wiosną 2012 w berlińskiej galerii C/O. To druga wystawa Leica Gallery (po „Personal Best” Elliotta Erwitta), organizowana w gościnnych przestrzeniach niegdysiejszej Cenzury na MYSIA 3. Październikowy wernisaż będzie zarazem inauguracją stałej obecności galerii na drugim piętrze Mysiej, dokąd Leica przenosi się po niemal czterech latach działalności w Blue City. Artysta zapowiedział swoją obecność na wernisażu. Odbędą się także wydarzenia towarzyszące, których program znajduje się na: https://www.facebook.com/LeicaGalleryWarszawa

Jacob Aue Sobol, „Arrivals and Departures”

Leica Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, II i III piętro

Wystawa: 25.10-17.11.2013, wstęp wolny

Wernisaż z udziałem Artysty: 25.10.2013, g. 20:00

25 października, 19:00, podpisywanie albumów przez autora. Dostępne limitowane edycje albumów.
26 października, 18:00, spotkanie autorskie, wykład prowadzony przez Jacoba Aue Sobola. Po spotkaniu podpisywanie albumów
17 listopada, 19:00, finisaż, oprowadzanie kuratorskie

Leica Gallery Warszawa powstała w 2010 roku. Zajmuje się prezentacją współczesnej fotografii dokumentalnej i artystycznej. Gościła dotychczas ponad trzydzieści wystaw fotografów polskich i światowych, m.in. Elliotta Erwitta, Tomasza Tomaszewskiego, Jacka Poremby, Thomasa Hoepkera, Wojtka Wieteski, Jana Grarupa, Kacpra Kowalskiego i wielu innych.

Galeria blisko współpracuje z kilkoma, spośród najważniejszych polskich fotografów (m.in. z Bogdanem Dziworskim, Jackiem Porembą, Mikołajem Grynbergiem, Szymonem Szcześniakiem, Kacprem Kowalskim, Marcinem Kydryńskim i innymi), reprezentując ich na rynku kolekcjonerskim i sprzedając kopie kolekcjonerskie ich prac. Jest współorganizatorem seminariów i warsztatów fotograficznych Leica Academy. W 2012 zadebiutowała na rynku wydawniczym albumem Jacka Poremby pt. „13”.

Aktualne informacje na temat wydarzeń w Leica Gallery Warszawa: www.leica-camera.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.