Ciąża: debiut vs doświadczenie – Portal PR - 24PR
Ciąża: debiut vs doświadczenie

05.02.2014 Kategoria: Dziecko, zdrowie. Autor: admin

Z pozoru pytanie wydaje się banalne, a odpowiedź prosta. Badania przeprowadzone w grudniu 2013 r. przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) wraz z Millward Brown Healthcare na grupie 300 polskich kobiet będących między 4 a 9 miesiącem ciąży udowodniły, że pozory – nie po raz pierwszy, a pewnie i nie po raz ostatni – mylą.
PBKM postanowił sprawdzić czy i w jaki sposób potrzeby kobiet zmieniają się w zależności od tego czy spodziewają się pierwszego (pierwsza grupa badanych kobiet), a może już kolejnego w ich życiu dziecka (druga grupa badanych kobiet). To rozróżnienie okazało się kluczowe dla poznania i zrozumienia prawdziwych, a nie domniemanych potrzeb przyszłych matek.

A właśnie poznanie ich rzeczywistych postaw, doświadczeń i wiedzy było celem przeprowadzonego badania. Przyszłe mamy odpowiadały na pytania dotyczące trzech głównych aspektów ciąży: psychologicznego, zdrowotnego i finansowego. Warto podkreślić, że wyjątkowość omawianego badania polegała również na tym, że uczestniczyły w nim wyłącznie te kobiety, które w momencie przeprowadzania badania były rzeczywiście w ciąży. Porównanie postaw i potrzeb mam debiutujących i doświadczonych pozwoliło wyciągnąć bardzo ciekawe i ważne wnioski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym przyszła mama zmaga się z różnymi problemami, wyzwaniami i decyzjami. Jednak sytuacja mamy debiutantki różni się od sytuacji mamy doświadczonej. Zauważyliśmy, że brak informacji o podobieństwach i różnicach występujących w obu grupach mam może skutkować brakiem zrozumienia i schematycznym podejściem. Dlatego też, by lepiej poznać kobiety w ciąży, zdecydowaliśmy się zapytać je same o ich odczucia i postawy w ważnych dla nich aspektach: psychologicznym, zdrowotnym i finansowym – mówi dr Tomasz Baran, Polski Bank Komórek Macierzystych.

Wyniki przeprowadzonych przez PBKM i Millward Brown Healthcare badań pozwalają zauważyć podobieństwa, ale też wyraźne różnice w odczuciach i postawach kobiet z obydwu wyodrębnionych grup. Duma z faktu bycia matką jest nieomal identyczna w grupie matek rodzących po raz pierwszy (77%), co w grupie matek rodzących po raz kolejny (75%). Z kolei myśl o zbankowaniu krwi pępowinowej u kobiet będących w kolejnej ciąży pojawia się nieomal dwukrotnie częściej (32%) niż
u kobiet mających rodzić po raz pierwszy (17%). Mamy w kolejnych ciążach statystycznie nieomal dwukrotnie częściej planują wykupienie długoterminowej lokaty bankowej dla swoich pociech (17% badanych) niż ich koleżanki, które są w ciąży po raz pierwszy (7% badanych). Ponadto, jak się okazało, to kolejność ciąży, a nie wiek kobiet wpływa na ich postawy i zachowania w czasie ciąży. Odstępstwo od tej reguły występuje tylko w dwóch przypadkach: obawy przed byciem nieatrakcyjną fizycznie i utraty pozycji zawodowej. Tutaj wiek był silniejszym predyktorem niż kolejność ciąży.

Ideą badań było poznanie i zrozumienie prawdziwych potrzeb mam debiutantek i doświadczonych. „Kobiety w ciąży” to grupa złożona, nomen omen niejednorodna, a co za tym idzie wymagająca coraz bardziej indywidualnego podejścia do każdej, pojedynczej kobiety czekającej na narodziny swojego dziecka.
Patronat nad badaniem objęli: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Fundacja „Szczęśliwe Macierzyństwo”.

Kuźnia PR

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych
z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks. PBKM regularnie poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził ponad 80 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie. Banki z Grupy FamiCord dostarczyły krew pępowinową do 13 przeszczepień – 10 w Polsce i 3 na Węgrzech.
Więcej informacji na stronie www.pbkm.pl.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.