Cyfrowe wyzwania nowego europarlamentu – Portal PR - 24PR
Cyfrowe wyzwania nowego europarlamentu

05.05.2014 Kategoria: Systemy IT. Autor: admin

Umowa handlowa między UE i USA (znana jako TTITP, Transatlantic Trade and Investment Partnership), ujednolicenie zasad ochrony praw autorskich i kwestia otwartości internetu to trzy kluczowe wyzwania przed jakim stoi nadchodząca kadencja Europarlamentu.

W nadchodzącej kadencji europarlamentu możemy mieć nadreprezentację partii prawicowych i ultraprawicowych, tych samych, które jakiś czas temu próbowały przeforsować ACTA czy dyrektywę o retencji danych, niedawno unieważnioną przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Te partie i ich liderzy nie rozumieją potrzeb sektora cyfrowego, w którym centralne miejsce zajmuje świadomy swych praw w Internecie obywatel.

Zdaniem Agaty Nowackiej, która od 10 lat sprawuje kierownicze stanowiska w sektorze ICT w Brukseli, gdzie jest odpowiedzialna za relacje z instytucjami europejskimi, to rodzi wiele wyzwań przed europarlamentem.

– Obok niedokończonego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, umowa handlowa między UE i USA, będzie kluczową kwestią następnej kadencji europarlamentu. TTIP negocjowany jest podobnie jak ACTA i już pojawiły się niepokojące sygnały, że TTIP tylnymi drzwiami może podważyć europejskie standardy w kwestii ochrony danych bądź wprowadzi niekorzystne klauzule o prawie autorskim – tłumaczy Nowacka, która startuje jako kandydatka w wyborach do europarlamentu.

Nowacka uważa, że ujednolicenie zasad ochrony praw autorskich będzie kolejnym głównym wyzwaniem nowo wybranego europarlamentu. – Komisja Europejska stoi przed ogromnym wyzwaniem, bowiem w marcu zakończyła konsultacje społeczne w tym obszarze i otrzymała 11 tys. pisemnych odpowiedzi, co pokazuje wagę tematu. KE jeszcze w tym roku zapowiedziała nowe przepisy, które będą musiały być poddane opinii zarówno europarlamentu i Rady – mówi.

Kolejna kwestia to otwartość internetu, jego zarzadzanie, a nade wszystko oligopol w sieci, z dominującą rolą znajdujących się poza kontrolą europejskich instytucji kilku wielkich amerykańskich przedsiębiorstw.

Jaka jest odpowiedź na te wyzwania zdaniem Agaty Nowackiej?

Po pierwsze, umowa TTIP nie powinna być rozważana w kategoriach ‘kto na tym zyska lub straci’. Istotne, by TTIP pozostał umową handlową i nie był wykorzystywany jako narzędzie do wprowadzania bocznymi drzwiami prawa, nad którym Parlament Europejski wypowiedział się wcześniej (rozporządzenie o ochronie danych) bądź je zdecydowanie odrzucił (ACTA).

Po drugie, w kwestii praw autorskich konieczna jest rewizja dziurawej, jak szwajcarski ser dyrektywy z 2001 roku (2001/29/WE), która niby ujednolica prawo autorskie, ale pozostawia państwom sporo swobody w jej interpretacji. Zawiera też liczne wyjątki niedostosowane do ery cyfrowej i internetu. Nowa dyrektywa powinna przede wszystkim podjąć temat cenzury w internecie, jak również niekarania zwykłych obywateli.

Natomiast rozwiązaniem na pokonanie oligopolu w internecie jest przede wszystkim promocja i wzmacnianie europejskiego sektora cyfrowego i, gdzie to możliwe, jego europejskich produktów. Wsparcie i promocja w powszechnym stosowaniu wolnego i otwartego oprogramowania, obejmującego rządy, podmioty publiczne, a przede wszystkim instytucje europejskie jest tu kluczowe. Dlaczego Parlament Europejski używa tylko oprogramowania Microsoft, jednocześnie blokując Skypa (kupionego przez Microsoft)? Dlaczego Parlament Europejski używa Google Analitycs, choć istnieją na rynku równie dobre europejskie narzędzia,

Agata Nowacka od 10 lat sprawuje kierownicze stanowiska w sektorze ICT w Brukseli, gdzie jest odpowiedzialna za relacje z instytucjami europejskimi. Agata zajmuje się kwestiami związanymi z europejską agendą cyfrową: otwartym internetem i rynkiem telekomunikacji, ochroną danych, e-commerce, ochroną konsumentów i ochroną własności intelektualnej. W PE, gdzie pracowała w 2004-2008, chciałaby się przede wszystkim zająć wspomnianymi wyżej wyzwaniami, które umożliwią usuwanie barier i fragmentacji w cyfrowym wspólnym rynku UE.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.