Spotkanie autorskie ze Stanisławe Tymem – Portal PR - 24PR
Spotkanie autorskie ze Stanisławe Tymem

15.05.2014 Kategoria: Rozrywka. Autor: admin

Pies-czyli-Kot_Stanislaw-Tym16 kwietnia nakładem wydawnictwa POLITYKI ukazała się książka Stanisława Tyma „Pies czyli Kot” – pierwsze wydanie zbioru felietonów i rysunków z lat 1972-2014. W „Psie czyli Kocie” znalazły się felietony publikowane w Literaturze (1972-1975), Tygodniku Kulturalnym (1986-1989), Wprost (1991-1998), Rzeczpospolitej (2002-2005) i oczywiście w POLITYCE (od 2007 do dziś), bo jak napisał redaktor naczelny Jerzy Baczyński: „Poniewierał się Stanisław Tym przez życie i po gazetach, ale nieważne, gdzie człowiek zaczyna, tylko gdzie kończy. A kończy na POLITYCE”. OLYMPUS DIGITAL CAMERA Z tej okazji zapraszamy w najbliższą środę 14 maja na godz. 18.00 do naszej redakcji (ul. Słupecka 6 w Warszawie, wejście B) na spotkanie z Autorem.Spotkanie poprowadzi Jerzy Baczyński, a fragmenty książki przeczytali Joanna Kołaczkowska OLYMPUS DIGITAL CAMERA Piotr Fronczewski OLYMPUS DIGITAL CAMERA  Marek Kondrat OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spotkanie autorskie miało charakter wywiadu rzeki, który ze Stanisławem Tymem przeprowadził Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki” i zarazem prezes – Polityka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.

Prezentowana książka jest zbiorem felietonów wybranych z ponad 800 wstępnie zakwalifikowanych do wyboru. Na pytanie J. Baczyńskiego „Czy ty teksty czytałeś ?” S.Tym z pełną szczerością odpowiedział, iż, większość pisałem i większość przeczytałem. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, ze najcenniejsze teksty S. Tym trzyma pod łóżkiem pochodzącym z czasów M. Konopnickiej. Autor, komediopisarz według Encyklopedii PWN z 1966 r. , zdradził iż mimo usilnych prób studiowania na różnych wydziałach Wyższych Zakładów Naukowych, ukończył jedyne STS i kabaret J. Dobrowolskiego.

Można było się dowiedzieć, iż obecne komentarze polityków są ciekawsze niż to co się wokół nich dzieje.

S.Tym zapytany o ocenę 25 lat przemian w Polsce jako przykład podał policję, która po przeobrażeniach dziejowych przyjęła schedę po milicji z całym dobrodziejstwem inwentarza. W ówczesnych radiowozach, marki „Polonez” dokonano zmian zewnętrznych – napis milicja zastąpił policja – a wnętrze pojazdu i załogi pozostały bez zmian. Tak się dokonała przemiana ustrojowa.

Hitem spotkania była propozycja likwidacji kolejek do lekarzy według S.Tyma. Futurystyczna anegdota była pogłębioną oceną rzeczywistości.  S.Tym zaproponował, aby lekarzy z całej Polski zaprosić do Zakopanego , a konkretnie na Kasprowy Wierch. W pewnym momencie zadowolonym lekarzom – Pani Wicepremier E.Bieńkowska – powinna zakomunikować, iż kolejka  na Kasprowy idzie do kapitalnego remontu, który potrwa kilkanaście miesięcy. Dzięki czasowemu wstrzymaniu kursowania kolejki lekarze pozostaliby w górach.W ten sposób zlikwidowano by się kolejki do lekarzy.

Nie mogło też zabraknąć anegdoty o Jego Skamieniałości.

Zainteresowani  musieli długo oczekiwać w kolejce na autograf od Autora. Stanisław Tym z namaszczeniem – wiecznym piórem – wpisywał dedykację. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.