Wiek serc zawodowych kierowców wyższy o 10 lat niż metrykalny – Portal PR - 24PR
Wiek serc zawodowych kierowców wyższy o 10 lat niż metrykalny

14.07.2014 Kategoria: zdrowie. Autor: admin

W związku z trwającymi w całej Polsce wakacjami, 11 lipca na dworcu autobusowym przy stacji PKP Warszawa Zachodnia odbyły się kontrole stanu technicznego pojazdów, trzeźwości kierowców oraz ich czasu pracy. Podczas akcji bezpiecznych wyjazdów na wakacje, zawodowi kierowcy mieli okazję skorzystać także z bezpłatnych badań profilaktycznych, prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”.

W godzinach porannych na dworcu autobusowym przy stacji PKP Warszawa Zachodnia w Warszawie inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali stan techniczny autobusów rejsowych. Dodatkowo, na miejscu stanął specjalny autokar kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”, w którym zawodowi kierowcy 1)mogli bezpłatnie sprawdzić wysokość ciśnienia tętniczego krwi oraz zbadać wiek swoich serc. Przeprowadzona akcja miała szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo pasażerów przewożonych podczas wakacji. Schorzenia układu krążenia są ogromnym zagrożeniem i często bywają powodem wypadków na drogach.

Wyniki badań pokazały, że wiek serca zawodowych kierowcó2)w przekracza ich wiek metrykalny o ponad 10 lat. Co więcej, aż 90% z nich miało podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.

Dzięki wspólnej akcji ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,Ciśnienie na życie” i Inspekcji Transportu Drogowego udało się  przeprowadzić badania kontrolne wśród kilkunastu kierowców. Dzięki takim akcjom kierowcy mają szansę dowiedzieć się o ewentualnych zagrożeniach zdrowotnych, zanim organizm sam odmówi im posłuszeństwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku zawodowych kierowców – skomentował dr inż. Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Siedzący tryb pracy, nieregularne posiłki czy stres codziennie towarzyszą pracy zawodowego kierowcy. Jednocześnie są to czynniki, które sprzyjają rozwojowi schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Profilaktyka schorzeń układu krążenia jest szczególnie istotna podczas wykonywania tak wymagającego i odpowiedzialnego zajęcia, jakim jest zawód kierowcy.

Celem akcji było zachęcenie kierujących pojazdami do troski o własne zdrowie i zwiększenie ich świadomości na temat ryzyka związanego ze schorzeniami układu krwionośnego. Za pomocą aplikacji „wiek serca” personel medyczny kampanii „Ciśnienie na życie”, oszacował czy u danego kierowcy istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Prawdopodobieństwo zwiększa się wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość jest taka, że wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej
Ogólnopolska Kampania Społeczna „Ciśnienie na życie”

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.