Blisko i za 5 tys. zł – Portal PR - 24PR
Blisko i za 5 tys. zł

10.09.2014 Kategoria: Rynek pracy. Autor: admin

W ubiegłym roku aż 24 proc. Polaków zadeklarowało gotowość do pracy za granicą, wynika z ostatniego raportu CBOS. Najchętniej wyjeżdżamy na Wyspy i do Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi w ostatnim czasie zgłaszają duże zapotrzebowanie na polskich opiekunów osób starszych i chorych oraz kuszą zarobkami zaczynającymi się od 5 tys. zł miesięcznie.

W ubiegłym roku za granicę w poszukiwaniu pracy najczęściej wyjeżdżali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego (ok. 77 proc. wszystkich emigrujących z tamtego regionu). Podobnie często emigrowali mieszkańcy województw lubelskiego i wielkopolskiego (po 76,3 proc.). Z badań wynika, że wyjazdy zagraniczne w poszukiwaniu pracy to domena przede wszystkim mieszkańców wsi. Mimo że nie ma dokładnych danych obrazujących poziom wykształcenia wśród emigrantów zarobkowych, to najwięcej wyjeżdżających za granicę posiada wykształcenie średnie – ok. 40,5 proc., natomiast najczęstszym powodem skłaniającym do wyjazdu jest chęć uzyskania większego wynagrodzenia. Dla31 proc. osób bezpośrednią przyczyną wyjazdu są trudności w znalezieniu pracy w kraju.

Polak pilnie poszukiwany

Wbrew niektórym opiniom o polskich pracownikach, to właśnie renoma, jaką przez lata wyrobili oni sobie wśród zagranicznych pracodawców, przekłada się na duże zainteresowanie ich obecnym zatrudnieniem. W krajach UE najchętniej zatrudnia się polskich obywateli w obszarach związanych z informatyką, służbą zdrowia czy opieką nad osobami starszymi. W tym ostatnim sektorze, największe zapotrzebowanie zgłaszają Niemcy, gdzie stałej opieki wymaga aż 2,7 mln seniorów. Obecnie, w tym kraju przebywa już pół miliona rodaków, a liczba ta stale rośnie. Niemcy są także atrakcyjnym kierunkiem emigracji ze względu na bliską odległość od naszego kraju.

Legalne zatrudnienie

Pracę w opiece najczęściej można podjąć poprzez oddelegowanie przez firmę, w której zostało się zatrudnionym lub w systemie franczyzowym. Według Federalnego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, w ubiegłym roku w Niemczech zatrudnionych było co najmniej 180 400 osób oddelegowanych. Aby uchronić takich pracowników przed zaniżaniem płac, nieodpowiednimi formami umowy czy złymi warunkami socjalnymi, wprowadzone zostały unijne dyrektywy w postaci instrumentów kontrolnych, weryfikujące warunki zatrudnienia. Dość popularną formą pracy w systemie niemieckiej opieki jest działanie na zasadzie franczyzy. Osoby chętne do pracy w charakterze opiekuna otwierają, za pośrednictwem franczyzodawcy i pod jego szyldem, działalność gospodarczą w Niemczech. W ramach tej umowy działają przez określony z góry czas. Franczyzodawca, oprócz zapewnienia franczyzobiorcy klientów, zapewnia obsługę księgową, rejestrację w odpowiednich urzędach i korespondencję z nimi, rozliczanie podatkowe, ubezpieczenie OC i zdrowotne czy opiekę prawną. Zarobki kształtują się tu od 1,1 tys. EUR do nawet 1,7 tys. EUR miesięcznie. Legalność pośrednictwa w angażowaniu pracowników opieki, działających na zasadzie samodzielnej działalności gospodarczej, była w ostatnim czasie podważana i toczyło się w tej sprawie postępowanie sądowe przeciwko największemu niemieckiemu franczyzodawcy działającemu w systemie opieki – firmie Hausengel. Jednak w marcu br. Wyższy Sąd Krajowy (OLG) we Frankfurcie ostatecznie potwierdził zgodność z prawem systemu franczyzowego tej firmy.

Możliwość podjęcia pracy za granicą w charakterze opiekuna, to szansa dla wielu osób nie mogących znaleźć pracy w Polsce. Co ważne, nie jest tu istotny wiek, lecz chęć i gotowość do pracy. Podejmując taką, legalną formę zarobkowania, nie zasilamy szarej emigracyjnej strefy.

Praktycy.com

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.