Nowości programowe RDC – Portal PR - 24PR
Nowości programowe RDC

25.09.2014 Kategoria: Rozrywka. Autor: admin

W poniedziałek 29 września br. rusza jesienna ramówka Polskiego Radia RDC. Autorskie audycje muzyczne i Teatr Radia RDC to nowe propozycje, które w naturalny sposób wpisują się w publicystyczno-muzyczny charakter Stacji.

Polskie Radio RDC do współpracy w nowym sezonie zaprosiło kilka znanych osobowości. Z autorskimi programami na antenie pojawią się: Paweł Kucharczuk – „Ed Szynszyl” (prezenter radiowy, współtwórca Warszawskiego Tygodnia Wielokulturowego), Maciej Goliński – „Envee” (producent i promotor muzyki, współtwórca kolektywu Niewinni Czarodzieje), znany krytyk muzyczny Tomasz Cyz (redaktor naczelny miesięcznika „Ruch Muzyczny”), Mamadou Diouf (muzyk, dj, redaktor muzyczny) i Sebastian Korsak (wieloletni prezenter radiowy) oraz Luis Andino Velez i Piotr Gronau (autorzy kultowej audycji „Uchem po Mapie”). Współpracę z RDC w ramach audycji „Homolobby” rozpocznie Maciej Nowak – polski teatrolog, krytyk teatralny i kulinarny.

RDC jest stacją, w której duże znaczenie ma słowo. Zmianie nie ulegną programy publicystyczne nadawane w pasmach dziennych. Poranek Radia RDC od 7:00 od poniedziałku od czwartku należy do Grzegorza Chlasty. Piątkowe „Poranki RDC” nadal będzie prowadzić redaktor naczelna – Ewa Wanat. Od poniedziałku do czwartku między 15:00 a 18:00 gospodarzem „Popołudnia RDC” jest Tomasz Kwaśniewski, a w piątki „Requiem dla tygodnia” Maciej Łubieński. Bez zmian pozostaną weekendowe audycje publicystyczne Tomasza Stawiszyńskiego i Rafała Betlejewskiego. Każdy z nich poprowadzi dodatkowo programy w paśmie „Wieczór RDC”.

Nowością na antenie będzie magazyn „Homolobby”. Audycja autorstwa Macieja Nowaka i Mike’a Urbaniaka nadawana będzie w każdy poniedziałek od 23:00 do północy. Redaktorzy spotkają się w radiowym studiu, aby z przymrużeniem oka opowiedzieć słuchaczom o aktualnościach wielkomiejskiego życia. W piątki o 20.00 Tomasz Stawiszyński wraz z dziennikarzem Rzeczpospolitej poprowadzą program „Plus-Minus w RDC”.

Znaczącym elementem jesiennej ramówki będzie Teatr Radia RDC. Inauguracja cyklu słuchowisk odbędzie się w dniu wprowadzenia zmian ramówkowych 29 września. Premierowe czytanie tekstu „Pokój do wynajęcia” w reżyserii Adama Wojtyszko – w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej oraz na antenie RDC – rozpocznie się po godz. 19:00. „Do udziału w tym wyjątkowym projekcie zaprosiliśmy znanych i cenionych autorów, reżyserów oraz artystów scen polskich. Pozyskaliśmy zainteresowanie twórców Teatru Powszechnego, w którym odbędzie się edycja październikowa. Chęć współpracy zadeklarowali też członkowie grupy artystycznej Pożar w Burdelu.” – mówi Jolanta Kaczmarek, Prezes Zarządu RDC. Produkcje tworzone specjalnie na potrzeby Polskiego Radia RDC będą poruszały rozmaitą tematykę, stanowiąc aktualny komentarz do współczesnych problemów dotyczących każdego człowieka. Słuchowiska czytane przy udziale publiczności, transmitowane będą na antenie RDC.

Najbardziej znaczącym przekształceniom ulegnie pasmo nadawane od 18:00 do 20:00. RDC przygotowało dla swoich słuchaczy propozycję w postaci autorskich audycji muzycznych na każdy dzień tygodnia. Do współpracy przy tworzeniu tej muzycznej oferty, zaproszeni zostali dziennikarze, reprezentujący rozmaite gatunki i muzykę świata. W poniedziałki dwugodzinną audycję „Praia Latina” poprowadzi dj Ed Szynszyl (Paweł Kucharczuk), a we wtorki program „Nakamarra” przygotuje Envee (Maciej Goliński). Środowe i czwartkowe popołudnia należeć będą do duetów: Mamadou Diouf i Sebastian Korsak w „Etnofazie” oraz Luis Andino Velez i Piotr Gronau w „Uchem po mapie” (oba programy były dotąd emitowane w radiu PiN). Weekend rozpocznie się „Listą Przebojów z Charakterem” prezentowaną przez Marka Wiernika. W soboty program „Dominanta wtrącona” poprowadzi Tomasz Cyz, natomiast w niedziele nadawany będzie – znany słuchaczom RDC – „Pałac Kultury” tworzony przez Michalinę Furtak i Michała Trzcińskiego.

Do ramówki powraca niedzielna „Strefa piosenki” Teresy Drozdy. Dodatkowo, w poniedziałki po północy, w paśmie pod nazwą „Cesky Kousek”, dziennikarka przedstawi słuchaczom swój autorski wybór muzyki z Czech. W piątki od 10:00 do 15:00 na antenie pojawi się nowy program prowadzony przez Michała Trzcińskiego „Świątek piątek”. Na ostatnią godzinę dołączy do niego Mike Urbaniak, by przedstawić słuchaczom kulturalne propozycje na weekend („Świątek piątek. Plan na weekend”). Mike Urbaniak poprowadzi też półgodzinne programy kulturalno-informacyjne nadawane od wtorku do czwartku o 17:30 – „Pan od kultury. Po południu”.

Proces tworzenia stacji o publicystyczno-muzycznym charakterze wdrożony w ubiegłym roku, przynosi wymierne efekty. Polskie Radio RDC odnotowuje systematyczny wzrost słuchalności na terenie Mazowsza i samej Warszawy, gdzie udział RDC w ostatnich dwunastu miesiącach osiąga najwyższe wartości (odpowiednio 1,4% oraz 1,8%). Porównując rok do roku wartości wskaźnika są dwukrotnie wyższe. Według badań Radio Track KBR zasięg dzienny RDC w ostatniej fali (czerwiec-sierpień 2014) jest na wyraźnie wyższym poziomie niż w poprzednich falach badania. Słuchalność dzienna na Mazowszu osiąga poziom 2%, a w Warszawie ponad 3% (w dni robocze 3,2%).

W czwartek 25 września, w „Poranku RDC” o nowej ramówce opowiedzą Jolanta Kaczmarek – Prezes Zarządu Polskiego Radia RDC oraz Ewa Wanat – dyrektor programu i redaktor naczelna.


SZCZEGÓŁOWY OPIS

Nowości jesiennej ramówki Polskiego Radia RDC

PUBLICYSTYKA

„Wieczór RDC” – codzienne pasmo od 20:00 do 23:00. W poniedziałki o 20:00 wieczór rozpocznie audycja „Pan od Kultury”. Po 23:00 do Mike’a Urbaniaka dołączy Maciej Nowak, aby w ramach programu „Homolobby” z przymrużeniem oka opowiedzieć o wielkomiejskim życiu. Program poświęcony będzie kulturze i sztuce, mediom, modom i trendom, zmianom obyczajowym oraz wszelkim mniejszościom i ludziom wykluczanym z rozmaitych powodów, w tym również środowiskom LGBT.

Wtorkowe wieczory RDC to „Nauka dla ludzi” popularyzowana przez Rafała Betlejewskiego (20:00-22:00).

W środy „Sztukę Dialogu” poświęconego sprawom z regionu przedstawi Robert Łuchniak. Gospodarczo-społecznego podsumowania tygodnia przygotowanego przez dziennikarza, będzie można wysłuchać również w soboty i niedziele. Natomiast czwartkowe i piątkowe wieczory poświęci słuchaczom Tomasz Stawiszyński.

MUZYKA
Poniedziałkowa „Praia Latina” to rozpoczęcie tygodnia z dużą dawką energii, którą przekaże słuchaczom Ed Szynszyl. Występujący pod tym pseudonimem Paweł Kucharczuk to popularyzator wielokulturowości w Polsce, kolekcjoner muzyki, prezenter radiowy (Jazz Radio, Radio PIN) oraz animator wydarzeń kulturalnych. Współtworzył projekty: grupę twórczą Primitivo, Clue Źródło – Scena Muzyki Świata, projekty edukacyjne Stowarzyszenia Kultury Brazylijskiej, festiwal „Planeta Latina”, trzy edycje Warszawskiego Tygodnia Wielokulturowego oraz coroczny Festiwalu Brazylijski w Warszawie.

Audycja „Nakamarra”, którą RDC będzie nadawało we wtorkowym paśmie poprowadzi dj, muzyk, ceniony producent i promotor muzyki – Envee (Maciej Goliński). Autor audycji znany jest jako współtwórca uznanego w kraju i za granicą, kolektywu dj`skiego i grupy producenckiej Niewinni Czarodzieje. Niezwykle pozytywna i barwna osobowość polskiej sceny klubowej, nie stroniąca od muzyki afrykańskiej, brazylijskiej, tradycji kubańskich i portorykańskich.

„Etnofaza” to spotkanie symbolizujące dialog między kulturami: słowiańską – Sebastiana Korsaka i afrykańską – Mamdou Diouf’a. Sebastian Korsak swoje doświadczenie radiowe zdobywał pod czujnym okiem Marka Niedźwieckiego w Programie 3 Polskiego Radia. Następnie w Radiu PIN prowadził dwie autorskie audycje muzyczne. Mamdou Diouf – muzyk, wokalista, dj warszawskich klubów, prezenter radiowy i redaktor muzyczny portalu afryka.org. Jest też korespondentem portalu „Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur”. Od wielu lat propaguje w Polsce kultury afrykańskie i innych regionów świata. Współpracował między innymi z radiem Jazz i radiem PIN. Audycja „Etnofaza” przybliży słuchaczom takie pojęcia jak wielokulturowość, różnorodność i integracja. Oprócz prezentowanej muzyki, w programie pojawiać będą się goście: artyści, organizatorzy festiwali i podróżnicy. W muzycznym paśmie RDC audycja zajmie miejsce w każdą środę.

W czwartki za pośrednictwem Luis’a Andino Velez’a i Piotra Gronau, Polskie Radio RDC zaprosi słuchaczy na podróż „Uchem po mapie”. Przenikanie kultur, wspólne projekty muzyczne ludzi pochodzących z różnych krajów, czerpanie z tradycji i przekład na nowoczesną formę wyrazu to tematy, którymi dzielić się będą z odbiorcami prowadzący. Twórcy audycji współpracują ze sobą od 1994 roku. Ich audycja „Uchem po mapie” obchodzi w tym roku 20. rocznicę istnienia, a radio wciąż pozostaje dla nich pasją.

Znaną każdemu słuchaczowi RDC, piątkową „Listę Przebojów z Charakterem” od października w zastępstwie Urszuli Prussak, poprowadzi Marek Wiernik. Jak zawsze, będzie to godzina ze specjalnie wyszukanymi przez redakcję muzyczną nagraniami, podsumowująca mijający tydzień.

O tym, co aktualne w świecie muzyki klasycznej w każdą sobotę będzie opowiadał Tomasz Cyz – publicysta muzyczny i kulturalny, redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego”. Wcześniej pełnił funkcję redaktora naczelnego internetowego pisma kulturalno-literackiego Dwutygodnik. Był dramaturgiem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, współtworzył cykl premier na Scenie Kameralnej Opery Narodowej. Audycja „Dominanta wtrącona” bez nadmiernego dydaktyzmu opowie historię muzyki i przedstawi dyrygentów, kompozytorów oraz wykonawców.

Zakończeniem muzycznego tygodnia będzie niedzielny „Pałac Kultury”. Michalina Furtak i Michał Trzciński przygotują dla swoich słuchaczy audycję w nieco wolniejszym niż dotychczas tempie chillout. Jak zawsze jednak wypełnią czas nowoczesnymi, eksperymentalnymi i często debiutanckimi dźwiękami oraz rozmowami z gośćmi reprezentującymi młodą polską scenę muzyczną.

Polskie Radio RDC

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.