Podatku od prezentu ślubnego od rodziny można uniknąć – Portal PR - 24PR
Podatku od prezentu ślubnego od rodziny można uniknąć

03.09.2014 Kategoria: Finanse osobiste. Autor: admin

Podatek od darowizn nie obejmuje drobniejszych prezentów weselnych. Można go uniknąć także w przypadku droższych podarków, np. samochodu lub drogich wczasów, o ile zostały wręczone przez bliską rodzinę, a nowożeńcy poinformują o tym fiskusa. Za to opodatkowanie prezentu od szefa zależy od tego, w jakiej formie zostanie przekazany.

Podatek od spadku i darowizn zapłacić trzeba jedynie od prezentów ślubnych, których wartość przekracza określone ustawowo limity. Opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka ponad ten limit, którego wysokość z kolei zależy od stopnia pokrewieństwa między wręczającym a obdarowywanym.

Nabywca darowizny Opodatkowana jest nadwyżka ponad [zł]*: Informacja dla fiskusa o darowiźnie ponad limit
dzieci, wnuki, brat, siostra, synowa, zięć
(I grupa podatkowa)
9 637 SD-3 lub SD-Z2
siostrzenice, bratankowie, szwagier, szwagierka
(II grupa podatkowa)
7 276 SD-3
niespokrewniony chrześniak i chrześnica, znajomi
(III grupa podatkowa)
4 092 SD-3

*przy obliczaniu limitu bierze się pod uwagę darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu 5 lat przed otrzymaniem ostatniego prezentu; ponieważ prezenty ślubne zwykle stanowią wspólną własność nowożeńców, podane wartości należy podwoić

Wysokość podatku również jest uzależniona od stopnia pokrewieństwa gości weselnych z parą młodą.Na złożenie formularza SD-3 nowożeńcy mają miesiąc od dnia otrzymania prezentu. Do zeznania należy dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Termin płatności podatku wynosi  14 dni od dnia doręczenia podatnikowi decyzji fiskusa ustalającej wysokość podatku.

Kwota nadwyżki [zł] Podatek wynosi
I grupa podatkowa II grupa podatkowa III grupa podatkowa
do 10 278 3 % 7 % 12 %
od 10 278 do
20 556
308 zł 30 gr i 5 % od nadwyżki ponad 10 278 719 zł 50 gr i 9 % od nadwyżki ponad 10 278 1 233 zł 40 gr i 16 % od nadwyżki ponad 10 278
od 20 556 822 zł 20 gr i 7 % od nadwyżki ponad 20 556 1 644 zł 50 gr i 12 % od nadwyżki ponad 20 556 2 877 zł 90 gr i 20 % od nadwyżki ponad 20 556

Można także całkowicie uniknąć płacenia podatku od bardzo wartościowych prezentów ślubnych – nawet o wartości przekraczającej 9637 zł – o ile zostały one wręczone przez członków najbliższej rodziny (np. od rodziców, rodzeństwa czy świeżego małżonka). W tym celu trzeba tylko zgłosić fakt otrzymania prezentu do naczelnika urzędu skarbowego (na formularzu SD-Z2). Obdarowani mają na to sześć miesięcy od dnia otrzymania podarunku. Ci, którzy ze zgłoszeniem się spóźnią, zapłacą podatek na zasadach określonych dla I grupy podatkowej.

Lepsze potwierdzenie przelewu niż gotówka w kopercie

Jeśli rodzice czy rodzeństwo zamierzają przekazać młodej parze większą sumę, powinni gotówkę przelać na ich konto a do koperty włożyć potwierdzenie przelewu. Nowożeńcy bowiem, chcący uniknąć podatku od darowizny, muszą przed fiskusem udowodnić, od kogo ją otrzymali. A właśnie potwierdzenie przelewu lub wypełniony przekaz pocztowy stanowi odpowiedni dowód. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 11.04.2014 r. o sygn. ILPB2/436-16/14-2/MK.

Prezent od szefa

Jeśli na wręczenie prezentu ślubnego zdecyduje się pracodawca, to opodatkowanie będzie zależeć od formy podarku. Upominek sfinansowany z kieszeni szefa będzie miał charakter darowizny, więc objęty będzie taka stawką, jak wszystkie inne prezenty otrzymywane przez osoby z III grupy podatkowej. Jeśli jednak podarek zostanie przekazany np. w formie premii, powiększającej wypłatę biorącego ślub pracownika, wówczas będzie ona stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy. A to oznacza opodatkowanie i oskładkowanie ślubnej premii.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Żaneta Rowińska, księgowa Tax Care

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.