Pierwsze w Polsce stacjonarne Centrum Psychoonkologii otwarte – Portal PR - 24PR
Pierwsze w Polsce stacjonarne Centrum Psychoonkologii otwarte

13.10.2014 Kategoria: zdrowie. Autor: admin

11 października 2014 r. odbyło się w Krakowie uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce stacjonarnego Centrum Psychoonkologii. Placówka powstała dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN. Konferencję inauguracyjną poprowadzili ambasadorowie i założyciele Stowarzyszenia – Państwo Barbara i Jerzy Stuhrowie – w obecności m.in. Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Jerzego Millera, Wojewody małopolskiego.

Centrum Psychoonkologii rozpoczęło swoją działalność w maju 2009 r. w siedzibie Stowarzyszenia UNICORN. Dziś z dumą informujemy o uruchomieniu własnej siedziby Centrum w Krakowie – przy ul. Zielony Dół 4. Misją placówki jest edukacja, rehabilitacja i poprawa komfortu emocjonalnego pacjentów z chorobami nowotworowymi, co umożliwia szybszy powrót do zdrowia i lepszą jakość życia. Centrum oferuje też pomoc polegającą na regularnym, indywidualnym wsparciu psychologicznym oraz konsultacjach ze specjalistami, zajęcia rehabilitacyjne i relaksacyjne.

To być może najważniejsza rola w jakiej w życiu zagrałem – pomoc drugiemu człowiekowi. Pomoc psychologiczna jest niezwykle ważna już na samym początku choroby. Natychmiast powinno być wydawane skierowanie właśnie tu – do Centrum Psychoonkologii – powiedział Jerzy Stuhr.

W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in.: Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Róża Thun – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Iwona Nawara – członek zarządu Stowarzyszenia Unicorn, dr Mariusz Wirga – dyrektor ds. medycznych Onkologii PsychoSpołecznej w Instytucie Onkologii im. Malcoma Todda Centrum Medycznego Long Beach Memorial w Kalifornii. Konferencję prasową poprowadzili ambasadorowie i założyciele stowarzyszenia – Państwo Barbara i Jerzy Stuhrowie.

Pan Jerzy Stuhr jest symbolem nadziei. Pokazuje, że pomimo diagnozy i wielu ciężkich chwil można wygrać walkę z chorobą. UNICORN wypełnia przestrzeń między szpitalem a rodziną. Ta choroba w ogromnej części rozgrywa się w głowie. Dobrostan psychiczny jest niezwykle ważny już od samego początku walki z nowotworem. Bez pomocy choremu, jak radzić sobie z własnymi myślami, z własnymi uczuciami i sercem, nie wygra się nawet za pomocą najlepszej diagnostyki, sprzętu, najlepszej chemioterapii czy radioterapii – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Marzenia się spełniają. Szczerze mówiąc, nie bardzo wierzyłem, że akurat to jedno się spełni. Są Państwo [B.i J. Stuhrowie oraz UNICORN] bardzo wytrwali w dążeniu do celu. Postawili sobie Państwo zadanie pomagać drugiemu człowiekowi. Nie żałuję żadnej decyzji. Państwo dali mi tyle radości, że było warto – dodał Jerzy Miller, Wojewoda małopolski.

Stworzenie tak kompleksowego Centrum stało się możliwe dzięki wygranej Stowarzyszenia UNICORN w konkursie na zagospodarowanie nieczynnego już ośrodka „Zielony Dół”. Znajdująca się w nim baza noclegowa pozwoli na niesienie pomocy chorym, którzy wcześniej – z uwagi na odległe miejsce zamieszkania – nie mogli liczyć na wsparcie psychoonkologiczne. W remoncie ośrodka wzięło udział 130 firm. Koszt wyremontowania placówki wyniósł 1 mln. złotych – aż tyle nam podarowano! Nie wierzyłem, że centrum otworzy się tak szybko – mówi Jerzy Stuhr.

Inauguracja stacjonarnego Centrum Psychoonkologii przyjęła formułę dnia otwartego, adresowanego do przyjaciół Stowarzyszenia oraz mieszkańców Krakowa. Dzień ten wypełniły liczne atrakcje, w tym: spotkania ze specjalistami (psychologii, onkologii i rehabilitacji), warsztaty jogi oraz zajęcia dla dzieci, jak czytanie bajek czy warsztaty tańca. Smaczku imprezie nadały targi produktów ekologicznych, połączone z charytatywną sprzedażą szarlotki.

Plany nowego Centrum Psychoonkologii

W ośrodku prowadzone będą zajęcia dla osób z problemem choroby onkologicznej oraz po przebytej chorobie nowotworowej, ułatwiające odnalezienie się w nowej sytuacji rodzinnej, społecznej i zawodowej. Podstawową forma aktywności będą konsultacje z psychologiem, doradcą zawodowym i terapeutami różnych metod komplementarnych. Centrum prowadzić będzie również: grupy wsparcia, zajęcia terapeutyczne, muzykoterapię, choreoterapię oraz zajęcia ruchowe. Niezmiernie ważna będzie także pomoc oferowana bliskim pacjentów – będą mogli skorzystać z dedykowanych warsztatów. Przewidziane są też szkolenia z zakresu psychoonkologii dla personelu i dla studentów.

Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN

Stowarzyszenie działa w obszarze zdrowia od 1999 r. Wśród jego założycieli są m.in.: Ewa Preisner, Barbara i Jerzy Stuhrowie, Marek Nawara oraz Stanisław Kracik. Podstawowym celem działalności UNICORNU jest wsparcie leczenia i rehabilitacji osób dotkniętych chorobą nowotworową oraz działania prozdrowotne. Od 14 lat towarzyszy w chorobie pacjentom i ich bliskim, prowadząc centrum informacji, edukacji i terapii w zakresie onkologii. Obecnie jednostka działa pod trzema postaciami: Centrum Psychoonkologii, Klub UNICORN i wolontariat. Stowarzyszenie zaliczane jest przez Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne do grona prekursorów opieki psychoonkologicznej w Polsce. Organizacja z pasją i oddaniem pomaga chorym oraz ich rodzinom w walce z chorobą. W latach 2009-2012 z pomocy UNICORNU skorzystało ponad 1300 osób.

Centrum Psychoonkologii ul. Zielony Dół 4, 30-228 Kraków​
tel. 12 425 11 02​
www.centrumpsychoonkologii.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.