Pracownik fitnessu potrzebny od zaraz – Portal PR - 24PR
Pracownik fitnessu potrzebny od zaraz

10.11.2014 Kategoria: Rynek pracy. Autor: admin

Liczba osób zatrudnionych w branży fitness szybko rośnie. Polskie uczelnie wyższe prześcigają się w uruchamianiu kierunków studiów o specjalizacji trener personalny a nowe sieci fitness klubów poszukują rzeszy pracowników: od trenerów po menedżerów klubów. Najbardziej zdolni trenerzy mogą liczyć na wysokie zarobki, a nawet sławę.

Do niedawna hitem na wyższych uczelniach były studia finansów i zarządzania, teraz uczelnie na wyścigi uruchamiają kursy związane ze zdrowym stylem życia. Powód jest prosty: nowe kierunki studiów, w tym kursy przygotowujące do wykonywania zawodu trenera personalnego w klubach fitness, to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku.

Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie daje aktywność fizyczna, zwracają uwagę na zdrowe odżywianie i coraz większy nacisk kładą na dobrą kondycję, atrakcyjny wygląd oraz wszystko to, co wiąże się ze zdrowiem i aktywnością fizyczną. Ta stylu życia zmiana decyduje o dynamicznym rozwoju rynku fitness i zawodów związanych z dbaniem o kondycję i zdrowie.

Moda na bycie fit sprawia, że branża fitness jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Polska zaś znajduje się w czołówce krajów, gdzie najszybciej przybywa fitness klubów –  ich liczba szacowana jest przez Deloitte Europe na 2,4 tys. a przez  Międzynarodowe Stowarzyszenie Fitness  na 4  tys. Każdy klub zatrudnienia od kilku do kilkunastu osób, co oznacza, że w branży pracuje ponad 20 tys. osób.

Wysyp ofert pracy
Wraz z rozwojem rynku palące staje się zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel. Trend ten dostrzegają wyższe uczelnie. Obecnie wiele z nich uruchamia studia dzienne i podyplomowe na kierunku trener personalny i nie są to tylko szkoły wyspecjalizowane w kształceniu sportowym czy medycznym – wystarczy wymienić Wyższą Szkołę Zarządzania w Gdańsku czy Wyższą  Szkołę Bankową we Wrocławiu. W tym roku podyplomowe studia  na kierunku trener personalny uruchomiła ponadto AWF w Katowicach, dużym zainteresowaniem cieszą się też nowe studia specjalizacyjne na AWF we Wrocławiu.

Nie bez uwagi pozostają również kursy organizowane przez utytułowanych zawodników oraz trenerów różnych dyscyplin sportowych. Deregulacja zawodu instruktora wprowadziła dodatkowe zamieszanie na fitnesowym rynku pracy – zauważa Łukasz Gądek, dyrektor operacyjny sieci klubów CityFit.

Ta założona przez brytyjski fundusz sieć CityFit planuje otworzyć nad Wisłą aż 50 placówek. Obecnie poszukuje do nich pracowników – menedżerów klubów, asystentów a także  niezależnych trenerów personalnych gotowych podjąć z siecią współpracę. CityFit kusi chętnych kandydatów oferując im zatrzymanie 100  proc. przychodu z treningów personalnych, ale też wymaga odpowiedniej certyfikacji i doświadczenia. CityFit nie jest jedyną nową siecią, bo do Polski wchodzi też niemiecki McFit, szwedzki Fitness24Seven  i holenderski Fit For Free a działające już sieci klubów także mają plany rozwoju swoich placówek.

Potencjał polskiego rynku nie jest jeszcze do końca wykorzystany. Szacuje się, że od 1 mln do 1,5 mln osób dołączy w przyszłości do już ćwiczących w fitness klubach – powiedział  prezes Polskiego Związku Pracodawców Fitness Robert Kamiński na targach FIWE.
Od zera do trenera
Pasjonowanie się sportem, dobra kondycja fizyczna, wiedza praktyczna i teoretyczna na temat funkcjonowania i budowy ludzkiego organizmu to niezbędne zdolności w  zawodzie trenera osobistego.  Odpowiednie kwalifikacje oraz znaczące doświadczenie  pracy gwarantują trenerowi osobistemu zarobki na poziomie ok. 100 zł za trening, choć stawki za poradę zaczynają się już od 50 zł i wraz z renomą trenera rosną. Trenerzy znanych gwiazd często stają się sami sławni, wydają książki,  udzielają porad w mediach, a ich zarobki są nawet dziesięciokrotnie wyższe niż średnia rynkowa. Perspektywy rozwoju zawodu trenera osobistego są więc imponujące.

– Fit to nie tylko ciało, ale przede wszystkim codzienność – uważa Jacek Bilczyński, trener i autor bestsellera „Fit jest sexy”.

W krajach takich jak Stany Zjednoczone, gdzie tradycja zawodu sięga kilkudziesięciu lat, jeden trener przypada na ok. 1200 mieszkańców. Także w Polsce z porad trenerów osobistych  i z fitness klubów Polacy będą korzystali coraz częściej – są tego pewni eksperci branży fitness i sami lekarze. Według Instytutu Żywności i Żywienia co drugi Polak cierpi na nadwagę, a problem ten pogłębia zbyt mała aktywność fizyczna  Popyt na usług fitness generować będzie także rosnąca zamożność naszego społeczeństwa, które już teraz skłonne jest przeznaczać dodatkowe kwoty z domowych budżetów na to, by być zdrowym i pięknym.

Opracowanie: FedorConsulting

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.