Ostatni dzwonek na mniejszy wkład własny – Portal PR - 24PR
Ostatni dzwonek na mniejszy wkład własny

08.12.2014 Kategoria: Finanse osobiste. Autor: admin

Jeszcze rok temu można było zakupić mieszkanie, zaciągając kredyt hipoteczny w wysokości 100% wartości nieruchomości. W 2014 roku kredytobiorca jest zobowiązany wnieść 5% wartości mieszkania w ramach wkładu własnego do kredytu. Niestety, sytuacja osób zamierzających kupić mieszkanie pogarsza się z roku na rok, gdyż już od stycznia 2015 roku wkład własny będzie wynosił 10% wartości nieruchomości.

Osoby, które planowały dopiero w przyszłym roku zakupić mieszkanie zostały postawione pod koniec roku w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji. Podwojenie wysokości wkładu własnego w kredyt mieszkaniowy to nie lada wyzwanie dla większości nabywców. W wielu biurach sprzedaży widać poruszenie, gdyż to nie tylko patowa sytuacja dla klientów, ale także deweloperów. – Mamy klientów, z którymi rozmowy na temat zakupu mieszkania są prowadzone od dłuższego czasu. Przekładali oni zakup mieszkania na kolejny rok, aby dać sobie więcej czasu na uzbieranie wkładu własnego, który za miesiąc wzrośnie dwukrotnie. – mówi Natalia Rajewska, dyrektor sprzedaży i marketingu inwestycji Red Park.
Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania kilka miesięcy wcześniej, niż pierwotnie zakładano, to nie lada dylemat. Zmiany w przepisach oznaczają, że jeśli ktoś planował zakup mieszkania w cenie 300 tys. zł , to jeszcze do końca grudnia wkład własny wyniesie 15 tys., natomiast wraz z początkiem 2015 r. wzrośnie aż dwukrotnie do 30 tys. zł. – Zdajemy sobie sprawę, jak ciężko czasem naszym klientom odłożyć 5% ceny mieszkania, aby otrzymać kredyt. Podwojenie tej stawki może odsunąć ich decyzję w czasie, dlatego zorganizowaliśmy „wyprzedaż rocznika 2014”, znacząco obniżając ceny mieszkań z I etapu – wyjaśnia Roma Pikulska, marketing manager Red Parku.
Analitycy rynku nieruchomości obawiają się także wzrostu marż kredytowych, których przyczyną są bardzo niskie stopy procentowe. Czy przy takich prognozach przyspieszenie decyzji o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego nie będzie lepszym rozwiązaniem? Na odpowiedź na to pytanie zainteresowani kupnem własnego „M” mają coraz mniej czasu.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.