MATEUSZ DAMIĘCKI – WYPRAWA TROPEM GINĄCYCH GATUNKÓW – Portal PR - 24PR
MATEUSZ DAMIĘCKI – WYPRAWA TROPEM GINĄCYCH GATUNKÓW

26.03.2015 Kategoria: INFOPR. Autor: admin

Mateusz Damięcki wyrusza na nową wyprawę – tym razem jako gospodarz 4-odcinkowej serii dokumentalnej pt. „Mapa ginącego świata” poświęconej ochronie zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Aktor odwiedzi m.in. Kenię i Madagaskar. Emisja cyklu, do którego zdjęcia ruszają już w marcu, planowana jest na antenie TVP 1 w 2016 roku.

Cykl „Mapa ginącego świata” powstaje, by zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą unikalnych gatunków fauny i flory, które giną, w dużej mierze wskutek nielegalnego handlu wytwarzanymi z nich produktami, w czym mają swój udział również polscy turyści i konsumenci.
– Poprzez tę serię chcemy pokazać z jednej strony piękno przyrody na naszej planecie, a z drugiej jak – czasem bezmyślnie, a czasem nieświadomie – przyczyniamy się jej zubażania, niestety często w nieodwracalny sposób. Wciąż zbyt wiele osób uważa, że jako jednostka nie może nic zrobić. To nieprawda. Każdy z nas ma wpływ na środowisko naturalne i to właśnie nasze codzienne wybory mogą pomóc lub zaszkodzić – mówi Mateusz Damięcki.
I dodaje: Bądźmy po prostu bardziej uważni i świadomi: nie marnujmy bezsensownie wody, oszczędzajmy prąd, segregujmy śmieci, wracając z dalekiej podróży nie przywoźmy pamiątek, które są wykonane ze zwierząt czy roślin zagrożonych wyginięciem, a urządzając mieszkanie zrezygnujmy z podłogi czy mebli z egzotycznego drewna, bo bardzo możliwe, że w kraju ich pochodzenia są to gatunki objęte ochroną.
Zdjęcia do pierwszego odcinka serii „Mapa ginącego świata” kręcone będą w Kenii już w marcu. Mateusz Damięcki przyjrzy się zagadnieniu kłusownictwa na słoniach i nosorożcach w celu pozyskania ich kości i rogów oraz włączy się w działania Kenya Wildlife Service – organizacji powołanej do ochrony dzikich zwierząt. Odwiedzi również sierociniec dla słoni, których matki stały się ofiarami kłusowników oraz pozna życie tych zwierząt pod okiem naukowców u stóp Kilimandżaro. Drugi odcinek, kręcony na Madagaskarze, poświęcony będzie tematyce nielegalnego handlu drewnem egzotycznym gatunków chronionych CITES oraz rabunkowej gospodarce leśnej. W kolejnym epizodzie pokazany zostanie problem wyrobu pamiątek turystycznych z gatunków zagrożonych wyginięciem (m.in. z rafy koralowej, skór węży, skorup żółwi, czy żywych gadów). W ostatnim odcinku Mateusz Damięcki przyjrzy się tradycyjnej medycynie Wschodu i szkodom, jakie może powodować ona w ekosystemie, wskutek wykorzystywania chronionych roślin i zwierząt do pozyskiwania preparatów i substancji paramedycznych.
– W ubiegłym roku wystąpiłem w serii dokumentalnej „Ocalony świat” poświęconej chronionym gatunkom polskich zwierząt, w odcinku o orle bieliku i orlikach krzykliwych. Teraz dzięki „Mapie ginącego świata” mogę nie tylko realizować moją pasję podróżniczą, ale, co najważniejsze, poszerzyć wiedzę o przyrodzie naszej planety i podzielić się nią z widzami – podkreśla aktor.

Cykl „Mapa ginącego świata” stanowi część ogólnopolskiej edukacyjno-informacyjnej kampanii „Ginące gatunki”, która jest realizowana w partnerstwie Fundacji „Sztuki Wszystkie”, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” oraz firmy BANZAI dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej celem jest podwyższenie poziomu świadomości społecznej w zakresie nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz ograniczenie tego procederu poprzez właściwe wybory konsumenckie.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.