Poczta Polska włącza się do akcji zbierania zużytych baterii – Portal PR - 24PR
Poczta Polska włącza się do akcji zbierania zużytych baterii

15.12.2015 Kategoria: FIRMA. Autor: admin

Dzięki współpracy trzech podmiotów: Poczty Polskiej, Europejskiej Platformy Recyklingu oraz firmy MB Recycling, powstała licząca 5000 lokalizacji sieć zbierania zużytych baterii.

Zgodnie z prawem (Ustawa o bateriach), zużytych baterii nie wolno wyrzucać o tzw. ogólnego śmietnika. Odpady te powinny być przekazywane w sposób selektywny do specjalnych pojemników czy kontenerów. Do tej pory mieszkańcy Polski mogli skorzystać jedynie z ograniczonych (np. zasięgiem) sieci zbierania – wyrzucać baterie do pojemników w niektórych sklepach, czy w szkołach. Sporo jednak osób, nie znajdując w najbliższym otoczeniu pojemnika na baterie, wyrzucało je do śmietnika z odpadami komunalnymi.

– Nie dość, że działanie takie grozi karą grzywny do 500 zł. to dodatkowo powoduje zanieczyszczenie gleby i wody metalami ciężkimi – informuje Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Rozwiązaniem tego problemu jest powszechna sieć zbierania zużytych baterii powstała dzięki współpracy Poczty Polskiej, Europejskiej Platformy Recyklingu oraz firmy MB Recycling. Sieć obejmuje około 5000 lokalizacji tj. placówek pocztowych i zapewnia 100% dostępność dla mieszkańców Polski.
– Jak wiemy, w każdej gminie jest co najmniej jedna palcówka pocztowa, dlatego teraz każdy Polak ma w pobliżu miejsca zamieszkania punkt odbioru baterii – mówi Zbigniew Baranowski i dodaje – Dodatkowo Poczta Polska jest tak rozpoznawalną marką, że nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem takiego punktu.

W ramach zbiórki placówki Poczty zostały wyposażone w pojemniki przeznaczone na zbiórkę baterii. Pudełka są oznakowane i ustawione w widocznym miejscu, tak by każdy klient Poczty miał dogodną możliwość wyrzucenia zgromadzonych baterii. Wystarczy tylko zbierać baterie w domu, a przy okazji nadawania czy odbierania przesyłek na Poczcie, wyrzucić baterie do pojemnika.

Organizatorzy systemu zbierania baterii w placówkach Poczty Polskiej są przekonani, że stworzenie tak powszechnego systemu, podniesie świadomość ekologiczną Polaków oraz zwiększy ilości baterii zbieranych w sposób selektywny. Wszystkie zebrane baterie zostaną posortowane na poszczególne rodzaje i przekazane do zakładów specjalizujących się w recyklingu baterii – zapewnia Mikołaj Józefowicz, dyrektor Europejskiej Platformy Recyklingu w Polsce.

Zbiórka baterii w placówkach Poczty Polskiej rozpoczęła się w październiku 2015 r. i ma charakter stały.
Europejska Platforma Recyklingu (European Recycling Platform, ERP) organizuje w imieniu producentów zbieranie i przetwarzanie zużytego sprzętu elektronicznego i elektronicznego oraz baterii. Oferuje usługi we wszystkich krajach europejskich oraz Izraelu i Turcji.
MB Recycling – Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz zużytych baterii, prowadzący ustawowo określone procesy recyklingu i odzysku odpadów elektrycznych i elektronicznych.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.