Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w styczniu 2016 r. – Portal PR - 24PR
Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w styczniu 2016 r.

15.02.2016 Kategoria: Kariera. Autor: admin

W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 39 864 ogłoszeń o pracę. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/ finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Spośród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w styczniu poziom bezrobocia wyniósł 10,3% procent i jest to wynik o 1,6 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Spadek świadczy o utrzymującej się tendencji wzrostowej na rynku pracy; dane Pracuj.pl potwierdzają ten pozytywny trend. W porównaniu rok do roku, liczba ofert pracy w styczniu 2016 r. wzrosła o 15%.

W jakich branżach najłatwiej o pracę?

Z analizy ogłoszeń na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosili w styczniu pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 7 950 ogłoszeń o pracę, co stanowiło jedną piątą wszystkich ofert ze stycznia. Kolejną branżą była bankowość/finanse/ubezpieczenia, z 5 078 ogłoszeń o pracę oraz przemysł ciężki – z liczbą 3 337 ofert. Największy wzrost, w porównaniu rok do roku, zanotowano w branży produkcja dóbr szybkozbywalnych (FMCG) – wzrost aż o 41%. Istotne zmiany nastąpiły także w branży transport i logistyka (wzrost o 19% rok do roku), turystyka/hotelarstwo/gastronomia (wzrost o 16% rok do roku) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (wzrost o 12% rok do roku).

Specjaliści najbardziej pożądani w styczniu

W styczniu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. Największą dynamikę wzrostu, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano natomiast w przypadku specjalistów HR/zasobów ludzkich. Po raz kolejny obserwujemy istotnie wzrosty zapotrzebowania na specjalistów z tej kategorii, co stanowi potwierdzenie pozytywnej tendencji na rynku pracy dotyczącej zwiększenia zatrudnienia i poszukiwania osób wykwalifikowanych do przeprowadzania profesjonalnych procesów rekrutacyjnych. Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie, to specjaliści od obsługi klienta, logistyki i budownictwa.

Województwa poszukują pracowników

Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 8 985 ofert (23% ogólnej liczby ogłoszeń) z tego województwa. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie z 4 070 ofert (stanowiących 10% ogłoszeń) oraz dolnośląskie z 4 061 ofert (10% ogólnej liczby ogłoszeń). Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 526), wielkopolskiego (3 455) oraz pomorskiego (2 633). W styczniu 2016 r. największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie małopolskim, 23% więcej ofert pracy niż przed rokiem, dolnośląskim (20%) oraz zachodniopomorskim (18%).

W styczniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające od 51 do 250 pracowników – opublikowały one łącznie 11 325 ofert pracy. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy w największych firmach (zatrudniających powyżej 250 pracowników) – z tych firm pochodziło 11 038 ofert. Najwyższą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w firmach zatrudniający od 51 do 250 pracowników, porównując rok do roku nastąpił wzrost o 17%. Niewiele niższy wskaźnik wzrostu liczby ogłoszeń zanotowano wśród pozostałych przedsiębiorstw; dla największych firm wyniósł 15%, dla małych (zatrudniających od 11 do 50 osób) 13%, natomiast dla mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 10 osób) 12%.

###

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.